Tarcza antyinflacyjna potwierdzona. Niższa będzie akcyza, VAT na prąd oraz gaz. W ramach tarczy stawka podatku VAT na energię elektryczną ma zostać obniżona z 23 na 5%. Stawka podatku VAT na gaz – nawet do 8%. Premier Morawiecki zapowiedział też spadek cen benzyny nawet do 30 groszy. Brak zmian w zakresie cen żywności ma wyrównać dodatek osłonowy.
Inflacja nie zatrzymuje się nawet na moment. Drożeje wszystko. Informowaliśmy Was ostatnio o zapowiadanej tarczy antyinflacyjnej, która pierwotnie miała zostać zaprezentowana wcześniej, lecz rządzący zajęci byli kryzysem na granicy.
Tarcza antyinflacyjna: niższy VAT na prąd i gaz, dodatek osłonowy na żywność oraz niższa akcyza
O tarczy inflacyjnej mówił podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych minister finansów Tadeusz Kościński. Podkreślił, że wszelkimi szczegółami dotyczącymi rozwiązań zawartych w ramach tarczy zajmie się premier Mateusz Morawiecki. Głównym celem tarczy ma być pomoc dla najbiedniejszych. Z jego zapowiedzi wynikało, że będzie dotyczyła trzech kluczowych obszarów, w których odnotowano znaczne wzrosty:
- paliwo;
- energia;
- żywność
Na dzisiejszej konferencji premier Morawiecki poinformował, że od 20 grudnia wprowadzona zostanie obniżka cen paliw na pięć miesięcy. Ma to być możliwe dzięki obniżeniu wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Od stycznia do końca maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej, podobnie jak z opłaty emisyjnej. Jak twierdzi premier, oznacza to, że cena paliw spadnie 0 jakieś 20-30 groszy.
Premier potwierdził ponadto obniżkę stawki podatku VAT na energię elektryczną (z 23 na 5%) oraz na gaz – do 8%. W obu przypadkach stawka VAT ma zostać obniżona na trzy miesiące.
Nie będzie obniżki stawek podatku VAT na żywność. Zamiast tego – dodatek osłonowy
Premier podkreślił, że rząd chciał obniżyć stawkę VAT na artykuły spożywcze do 0%. Na takie rozwiązanie ma jednak nie pozwalać Unia Europejska, wobec czego rząd przygotował tzw. dodatek osłonowy. Będzie wynosił od 400 do 1150 zł w skali roku (w zależności od liczebności gospodarstwa domowego i wysokości dochodów na osobę). Dodatek wypłacany będzie obywatelom w dwóch transzach. Szacuje się, że skorzysta z niego ponad 5 mln gospodarstw domowych.
Morawiecki zapowiedział także oszczędności w ramach administracji publicznej, co ma dać od 3 do 5 mld zł oszczędności. Gdyby naprawdę rządowi zależało na stopniowym wygaszaniu inflacji, to warto podkreślić, iż dysponuje jeszcze innymi odpowiednimi instrumentami. W pierwszej kolejności ograniczona powinna zostać redystrybucja – zatem wszelkie dodatkowe świadczenia (14 emerytura, wyprawka do szkoły).
Warto podkreślić, że wciąż czekamy na cenowy raport publikowany przez Urząd Regulacji Energetyki. Na tydzień przed wigilią Bożego Narodzenia zaplanowana jest publikacja przez URE nowych taryf za energię elektryczną na 2022 r. Natomiast, URE szacuje, że podwyżki będą dwucyfrowe.