Każda nowa firma zostanie dokładnie sprawdzona przez Urząd Skarbowy.

Zakładanie firm było kiedyś drogą przez mękę. Przedsiębiorcy musieli odwiedzić wiele urzędów, złożyć tony papierów i czekać. Potem uproszczono procedurę i niby można to zrobić w jednym okienku. Takie czasy mogą niedługo pozostać tylko wspomnieniem, bo każda nowa firma zostanie dokładnie sprawdzona przez Urząd Skarbowy.

Jakiś czas temu zakładałem działalność gospodarczą i nie udało się załatwić tego w jednym okienku. Musiałem udać się w dwa miejsca, a przez złą informację od urzędnika odwiedzić te instytucje dwa razy. Nie mniej udało się i zostałem przedsiębiorcą. Teraz pozostaje pracować, odprowadzać podatki, opłacić ZUS z NFZ, żyć i liczyć na to, że Urząd Skarbowy nie przyczepi się do niczego.

Nowa firma a urząd skarbowy

Niestety dobre czasy się kończą – do takich wniosków można dojść po przeczytaniu wieści z Rzeczpospolitej. Aby uszczelnić system i nie dopuścić do dalszych wyłudzeń VAT, których dopuszczali się przedsiębiorcy, którzy zakładali jedną firmę lub spółkę, a po roku, dwóch likwidowali je i otwierali kolejne, nie rozliczając podatków, zmienią się przepisy. Przy rejestracji każda nowa firma zostanie dobrze „prześwietlona” przez Urząd Skarbowy.

Urzędnicy sprawdzą przeszłość przedsiębiorcy – czy nie zalega z podatkami za ostatnie 2 lata, siedzibę firmy – czy aby nie jest to wirtualny adres i wydadzą opinię. Jeśli będą jakieś nieścisłości lub wątpliwości, choćby takie, że firma, w której pracował, miała problemy z Urzędem Skarbowym, to przedsiębiorca będzie musiał wpłacić kaucję od 20 000 do 200 000 zł.

W pewnych przypadkach, urzędnicy od ręki zadecydują o negatywnej opinii dla przedsiębiorcy, która będzie skutkowała niezarejestrowaniem jego działalności. Wystarczy na przykład nie odbierać telefonów od urzędnika i można się pożegnać z firmą. Minusem sytuacji, że decyzja o wysokości kaucji nie będzie niczym uzasadniona, a jedynie uznaniowa.

Czy można w takiej sytuacji liczyć, że będzie ona najniższa z możliwych, czy jednak będzie wyznaczana w maksymalnej wysokości? Jak długo będzie trwała procedura weryfikacji przedsiębiorcy? Nasuwa się wiele wątpliwości, ale może nie będzie aż tak źle?

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Jeśli masz problemy związane z urzędnikami, ich decyzjami, a także wszelkimi innymi sytuacjami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.