Skarbówka dokładnie sprawdzi każdą nową firmę i zdecyduje czy nadajemy się do bycia przedsiębiorcami

Gorące tematy Firma Podatki Dołącz do dyskusji (52)
Skarbówka dokładnie sprawdzi każdą nową firmę i zdecyduje czy nadajemy się do bycia przedsiębiorcami

Każda nowa firma zostanie dokładnie sprawdzona przez Urząd Skarbowy.

Zakładanie firm było kiedyś drogą przez mękę. Przedsiębiorcy musieli odwiedzić wiele urzędów, złożyć tony papierów i czekać. Potem uproszczono procedurę i niby można to zrobić w jednym okienku. Takie czasy mogą niedługo pozostać tylko wspomnieniem, bo każda nowa firma zostanie dokładnie sprawdzona przez Urząd Skarbowy.

Jakiś czas temu zakładałem działalność gospodarczą i nie udało się załatwić tego w jednym okienku. Musiałem udać się w dwa miejsca, a przez złą informację od urzędnika odwiedzić te instytucje dwa razy. Nie mniej udało się i zostałem przedsiębiorcą. Teraz pozostaje pracować, odprowadzać podatki, opłacić ZUS z NFZ, żyć i liczyć na to, że Urząd Skarbowy nie przyczepi się do niczego.

Nowa firma a urząd skarbowy

Niestety dobre czasy się kończą – do takich wniosków można dojść po przeczytaniu wieści z Rzeczpospolitej. Aby uszczelnić system i nie dopuścić do dalszych wyłudzeń VAT, których dopuszczali się przedsiębiorcy, którzy zakładali jedną firmę lub spółkę, a po roku, dwóch likwidowali je i otwierali kolejne, nie rozliczając podatków, zmienią się przepisy. Przy rejestracji każda nowa firma zostanie dobrze „prześwietlona” przez Urząd Skarbowy.

Urzędnicy sprawdzą przeszłość przedsiębiorcy – czy nie zalega z podatkami za ostatnie 2 lata, siedzibę firmy – czy aby nie jest to wirtualny adres i wydadzą opinię. Jeśli będą jakieś nieścisłości lub wątpliwości, choćby takie, że firma, w której pracował, miała problemy z Urzędem Skarbowym, to przedsiębiorca będzie musiał wpłacić kaucję od 20 000 do 200 000 zł.

W pewnych przypadkach, urzędnicy od ręki zadecydują o negatywnej opinii dla przedsiębiorcy, która będzie skutkowała niezarejestrowaniem jego działalności. Wystarczy na przykład nie odbierać telefonów od urzędnika i można się pożegnać z firmą. Minusem sytuacji, że decyzja o wysokości kaucji nie będzie niczym uzasadniona, a jedynie uznaniowa.

Czy można w takiej sytuacji liczyć, że będzie ona najniższa z możliwych, czy jednak będzie wyznaczana w maksymalnej wysokości? Jak długo będzie trwała procedura weryfikacji przedsiębiorcy? Nasuwa się wiele wątpliwości, ale może nie będzie aż tak źle?

Jeśli masz problemy związane z urzędnikami, ich decyzjami, a także wszelkimi innymi sytuacjami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.