Rząd ma rozważać uruchomienie nowej wersji bonu turystycznego. Tym razem nie tylko dla rodzin z dziećmi

Codzienne Dołącz do dyskusji
Rząd ma rozważać uruchomienie nowej wersji bonu turystycznego. Tym razem nie tylko dla rodzin z dziećmi

Bon turystyczny można było pobrać z PUE ZUS tylko do 31 marca br. Mimo że wielu Polaków nie skorzystało z bonu, rząd ma rozważać wprowadzenie nowej wersji bonu turystycznego. Tym razem jednak skorzystać miałyby nie tylko rodziny z dziećmi.

Nowa wersja bonu turystycznego. Nie tylko dla rodzin z dziećmi

Jak przekazał na początku kwietnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, liczba nieaktywnych bonów turystycznych sięgnęła pół miliona. To bony, które nigdy nie zostały aktywowane przez uprawnione osoby, a tym samym – przepadły. Budżet państwa zaoszczędził na tym 250 mln zł. Jednocześnie przez cały okres obowiązywania programu, czyli od 1 sierpnia 2020 r. do 31 marca 2023 r. dokonano w sumie 5,5 mln zł płatności bonami na łączną kwotę niecałych 3,2 mld zł. Z pewnością bon turystyczny mógł okazać się też sporym wsparciem dla wielu firm działających w branży turystycznej, zwłaszcza że został uruchomiony w trudnym okresie pandemicznym (warto zresztą przypomnieć, że to właśnie trudna sytuacja branży turystycznej spowodowana przez pandemię była głównym powodem uruchomienia bonu turystycznego).

Teraz, jak informuje „Rz”, Ministerstwo Sportu i Turystyki ma rozważać ponowne uruchomienie programu. Na razie ministerstwo nie chce wypowiadać się na temat programu. Z nieoficjalnych informacji pozyskanych przez dziennik wynika jednak, że prowadzone są już prace nad kolejną edycją bonu turystycznego. Wszystko wskazuje na to, że możliwe są dwa rozwiązania. Pierwsze – uruchomienie drugiej edycji programu dokładnie na tych samych zasadach co wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego. W grę wchodzi jednak też drugie rozwiązanie, czyli nowa wersja bonu turystycznego – nie tylko, jak dotąd, dla rodzin z dziećmi, ale też np. dla seniorów.

Bon turystyczny dla seniorów nie jest zresztą nową koncepcją. Po raz pierwszy ten pomysł pojawił się tuż po uruchomieniu bonu turystycznego, jeszcze w 2020 r. Była to jednak propozycja, która pochodziła nie od partii rządzącej, a od Senatu, który ponowił postulat również rok później. Wtedy jednak pomysł nie spotkał się z aprobatą ze strony polityków obozu rządzącego.

Co z osobami bezdzietnymi lub takimi, które mają już dorosłe dzieci?

Jeśli nowa wersja bonu turystycznego (oczywiście o ile program zostanie ostatecznie uruchomiony) obejmie również seniorów, to nasuwa się pytanie, co z osobami, które nie posiadają dzieci. Albo osobami, które dzieci wprawdzie mają, ale są już dorosłe. Niestety, można przypuszczać, że takie osoby nie będą mogły skorzystać z bonu turystycznego. A jeśli już jakimś cudem rząd zdecyduje się rozszerzyć finansowanie na wszystkich dorosłych obywateli, to prawdopodobnie przybrałoby ono postać skromnej dopłaty do wakacji. Z tego względu bardziej prawdopodobna jest nowa wersja bonu turystycznego obejmująca seniorów i rodziny z dziećmi – i nikogo więcej.