Nowe logo firmy. Przemyśl to jeszcze, Polacy nie lubią zmian

Firma Firmowy lifestyle Zakupy firmowe Dołącz do dyskusji
Nowe logo firmy. Przemyśl to jeszcze, Polacy nie lubią zmian

partner-logo

Polski konsument podchodzi do zmian logotypów marek z pewną rezerwą – tak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą SW Research na zlecenie firmy Soul & Mind Group. Tylko czy można być zakładnikiem klienta i nowe logo firmy odwlekać w nieskończoność?

Chociaż aż 40,2% konsumentów zwraca uwagę na logotypy produktów, które kupuje, to jednak zmianę identyfikacji wizualnej dostrzega zaledwie 15,8% respondentów. Zmiana ta dla ponad 60% z nich nie jest pozytywnym doświadczeniem, co pokazuje, jak głęboko zakorzenione są przyzwyczajenia i lojalność wobec znanych i lubianych marek.

Aleksandra Janowska – Wojtulewicz z Soul & Mind, zwraca uwagę, że logotyp pełni funkcję wizualnego podpisu marki, jest kluczowy dla jej rozpoznawalności i wyróżnienia się na tle konkurencji. Projekt logotypu powinien harmonizować z wartościami marki i znajdować odzwierciedlenie w oczekiwaniach grupy docelowej. Zmiana logotypu, zazwyczaj będąca wynikiem implementacji nowej strategii, jest ważną decyzją dla firmy, nad którą pracuje się miesiącami.

Mimo to, 53,2% konsumentów dostrzega różnice tylko czasami, a 14,7% nie zauważa ich wcale

Anita Zaremska-Trzaska, też z Soul & Mind, komentuje, że konsumenci cenią sobie stabilność i przewidywalność marek, które ułatwiają im podejmowanie decyzji zakupowych. Z tego względu, zmiana identyfikacji wizualnej może wywoływać poczucie niepewności i zagubienia. Aby temu zapobiec, każda zmiana powinna być dobrze uzasadniona i komunikowana, tak aby klienci rozumieli jej przyczyny i korzyści.

Badanie pokazuje również, że konsumenci mają mieszane uczucia co do zmian w logotypach. Prawie jedna trzecia (31,7%) niechętnie przyjmuje nowe projekty, tęskniąc za starym logo. Z drugiej strony, niemal równie duża grupa (27,7%) odbiera zmiany jako pozytywne i świadczące o rozwoju marki. Obawy co do autentyczności produktów po zmianie logotypu ma prawie jedna piąta (19,9%), podczas gdy 16,8% respondentów twierdzi, że zmiany te sprawiają, że jeszcze bardziej lubią markę.

Z drugiej strony nie sposób oprzeć się wrażeniu, że większość konsumentów ponarzeka, ponarzeka, przyzwyczai się, a po jakimś czasie będzie uważała stare logo za dużo brzydsze od obecnego

To, jak konsumenci odbierają zmianę identyfikacji wizualnej, jest ściśle związane z ich relacją z marką. Marki nie są postrzegane wyłącznie jako produkty, ale także jako zbiór wartości i przekonań, z którymi się identyfikują. Zmiana logotypu to zatem nie tylko kwestia estetyki, ale również strategii komunikacji i budowania relacji z klientami. Zaremska-Trzaska podkreśla, że skuteczne poinformowanie klientów o zmianach, wyjaśnienie ich przyczyn i korzyści jest kluczowe dla utrzymania ich zaufania i lojalności.

Dla przedsiębiorców i marketerów wnioski z badania są jasne: zmiana wizualna to proces wymagający nie tylko kreatywności i strategicznego myślenia, ale również głębokiego zrozumienia i szacunku dla relacji, jakie marka zbudowała z konsumentami. W erze zmiany i innowacji, gdzie nowe logotypy pojawiają się regularnie, kluczowe staje się nie tylko zaprojektowanie atrakcyjnego wizualnie znaku, ale również strategiczne zarządzanie komunikacją z klientami, aby nowa identyfikacja wizualna była dla nich równie atrakcyjna i przekonująca, co poprzednia.