Już wiadomo, jakie restrykcje zamierza wprowadzić rząd. Częściowy powrót nauczania zdalnego, ograniczenia w gastronomii, kościołach, transporcie publicznym – to tylko część z nich.
Nowe obostrzenia na terenie Polski w związku z pandemią koronawirusa
Już od wczoraj spekulowano, jakie nowe obostrzenia na terenie Polski mogą zacząć obowiązywać w najbliższym czasie. Jak podawaliśmy jeszcze dzisiaj, rząd rozważał m.in. wprowadzenie częściowej nauki zdalnej (dla dzieci i młodzieży od 12. roku życia). Duże emocje wywołał możliwy zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 19 – miał on dotyczyć sklepów monopolowych i stacji benzynowych. Oprócz tego rządzący mieli też rozważać całkowity zakaz organizacji wesel (lub radykalne ograniczenie liczby gości do 20-30). Pod uwagę było również brane całkowite wyłączenie targowisk i rynków – głównie ze względu na fakt, że trudno tam utrzymać właściwy dystans społeczny. Takie rozwiązanie musiałoby jednak skończyć się wypłatą odszkodowań.
Konferencja prasowa rządu: strategiczne cele walki z COVID-19 i obostrzenia
Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił strategiczne cele walki z COVID-19 – czyli zapewnienie bezpieczeństwa seniorów, zapewnienie wydolności systemu ochrony zdrowia, a także obrona gospodarki i obrona miejsc pracy i utrzymanie tych gałęzi gospodarki, które są najmniej podatne na zakażenie pracowników koronawirusem. Premier twierdzi również, że musi wrócić podstawowa zasada z wiosny, czyli „zostań w domu”, ponieważ Polacy wrócili do dużej mobilności i aktywności społecznej – i należy to z powrotem ograniczyć.
Ponadto podał też oficjalne ustalenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zgodnie z nimi, nowe obostrzenia na terenie Polski, które mają zacząć obowiązywać, to:
Dla strefy żółtej:
- restauracje otwarte jedynie od godz. 6 do godz. 21 w strefie żółtej
- 50 proc. miejsc siedzących/30 proc. wszystkich miejsc
- zgromadzenia ograniczone do 25 osób
- maksymalnie 1 osoba na 4 mkw podczas uroczystości religijnych
- szkoły wyższe i średnie: tryb hybrydowy
- wesela i imprezy okolicznościowe: do 20 osób (od 19.10)
- zamknięcie siłowni i basenów
- odbywanie się wydarzeń sportowych bez udziału widowni, kulturalnych – do 25 proc. publiczności
Dla strefy czerwonej:
- zakaz organizowania wesela i imprez okolicznościowych
- zgromadzenia do 10 osób
- maksymalnie 1 osoba na 7 mkw podczas uroczystości religijnych
- szkoły wyższe i ponadpodstawowe – tryb zdalny
- wydarzenia kulturalne i sportowe – tak jak w strefie żółtej
- transport publiczny – tak jak w strefie żółtej
- działalność gastronomiczna – tak jak w strefie żółtej
Oprócz tego powrócą również ograniczenia w sklepach. Na jedną kasę w sklepie w strefie czerwonej będzie mogło przypadać pięciu kupujących.
Nowe obostrzenia na terenie Polski wejdą w życie 17 października.