Wielkimi krokami zbliża się początek lipca, a wraz z nim nadchodzą nowe regulacje w ustawie deweloperskiej. Ich celem ma być lepsza ochrona kupujących. Co ciekawe, wprowadzane przepisy powinny zainteresować także przedsiębiorców nie będących deweloperami.
O tym, że od drugiej połowy roku obowiązywać będzie nowa ustawa deweloperska wiadomo już od połowy marca. W tym czasie przedsiębiorcy intensywnie przygotowują się do zmian, głównie tych związanych z Deweloperskim Funduszem Gwarancyjnym. Wiele osób zastanawia się, czy jego powstanie sprawi, że mieszkania od deweloperów będą droższe. Tymczasem nie wszyscy wiedzą, że nowe regulacje obejmą także tych przedsiębiorców, którzy nie są deweloperami.
Ochrona także dla tych, którzy nie kupują mieszkań bezpośrednio od dewelopera
Dużą nowością we wprowadzanej ustawie jest rozszerzenie parasola ochronnego na tych, którzy kupują już wyodrębnione i gotowe mieszkania od przedsiębiorców niebędących deweloperami. Zazwyczaj chcą oni po prostu zarobić na odsprzedaży lokali wprowadzanych na rynek pierwotny. Ustawodawca wyszedł ze słusznego założenia, że tacy kupujący też powinni mieć swoje prawa.
Tym samym nowe regulacje w ustawie deweloperskiej przewidują szeroki wachlarz instrumentów związanych chociażby z obowiązkami przedkontraktowymi. Ponadto inaczej egzekwowane będą naprawy zgłaszanych usterek. Kupujący będą też musieli być informowani o planowanych inwestycjach w otoczeniu nabywanej nieruchomości.
Nowe regulacje w ustawie deweloperskiej – umowa rezerwacyjna nareszcie chroniona
„Rzeczpospolita” zwraca też uwagę, że w nowej ustawie deweloperskiej znajdą się wreszcie zapisy dotyczące umowy rezerwacyjnej. Objęcie przepisami tych powszechnie wykorzystywanych umów postulowane było od dawna, bowiem to właśnie na tym polu najczęściej dochodzi do nadużyć. Zdecydowanie najważniejszym zapisem jest konieczność zwrotu przez dewelopera dwukrotności opłaty rezerwacyjnej, gdy nie wywiąże się z zawartych postanowień. Taką sytuacją jest na przykład chęć narzucenia klientowi wyższej ceny niż ta, na którą umawiano się na początku inwestycji.
Nie bez znaczenia jest też uregulowanie kwestii związanych z samą treścią umowy rezerwacyjnej oraz wskazaniem sytuacji, gdy wprowadzenie opłaty rezerwacyjnej jest możliwe. Ustawa będzie też regulowała długość okresu na jaki będzie mogła być zawarta taka umowa.