Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie „Rodzina 500 plus” wzrosło z 500 do 800 zł. Osoby, które już pobierają to świadczenie, nie muszą składać nowego wniosku o przyznanie wyższej kwoty. Nie zmienia to jednak faktu, że konieczne jest złożenie wniosku na nowy okres rozliczeniowy. Niecierpliwi powinni się jeszcze chwilę wstrzymać – przypomina ZUS.
Nowy okres rozliczeniowy dla 800 plus
Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Tym samym 500 plus wzrosło do 800 plus – od 1 stycznia 2024 r. Nowy rząd nie zdecydował się na żadne zmiany w tym zakresie.
Już po podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ZUS apelował, by nie składać żadnych nowych wniosków o wyższe świadczenie – podwyżka bowiem nastąpi automatycznie (i tak rzeczywiście się stało). Teraz jednak rodziców i opiekunów dzieci czeka złożenie wniosku na nowy okres rozliczeniowy. Rozpoczyna się on wprawdzie dopiero 1 czerwca 2024 r. (i trwa do 31 maja 2025 r.), jednak najwidoczniej znaleźli się niecierpliwi, którzy chcieli odpowiednie dokumenty złożyć już teraz. Zakład przypomina tymczasem, że nabór wniosków na nowy okres rozpoczyna 1 lutego. Tym samym osoby, które chcą mieć formalności jak najszybciej za sobą, powinny wstrzymać się jeszcze kilka dni.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że sam moment złożenia wniosku jest istotny. Jeśli rodzice lub opiekunowie dzieci dopełnią formalności między 1 lutego a 30 kwietnia 2024 r., świadczenie – już w ramach nowego okresu rozliczeniowego – otrzymają najpóźniej do 30 czerwca. Tym samym ciągłość wypłaty świadczeń nie zostanie naruszona. Jeśli jednak wniosek zostanie złożony w maju, ZUS ma więcej czasu na wypłatę środków – do 31 lipca 2024 r. Warto jednak podkreślić, że mimo późniejszego terminu rodzice i opiekunowie uprawnieni do świadczenia mimo wszystko nic nie stracą; wypłata świadczenia nastąpi z wyrównaniem.
Tak jak w poprzednim roku, wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Osoby uprawnione do złożenia wniosku mogą to zrobić na cztery sposoby – za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia, aplikacji mobilnej mZUS oraz poprzez bankowość elektroniczną (jeśli bank udostępnia taką opcję).
Czy jest szansa na zmiany w 800 plus? Na razie się na to nie zanosi
Choć już od dłuższego czasu część ekonomistów i komentatorów polskiej sceny politycznej jest zdania, że świadczenie powinno zostać poddane reformie (chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych kryteriów), na ten moment wszelkie zmiany na korzyść obywateli wydają się mało prawdopodobne. Można wręcz wyobrazić sobie, ze w tym momencie koalicja rządząca szybciej zdecydowałaby się na wprowadzenie regularnej waloryzacji świadczenia – choć na ten moment, choćby ze względu na stan finansów publicznych, również jest to mało prawdopodobne.