Nowe zasiłki i świadczenia – wyższe kwoty i progi dochodowe

Praca dołącz do dyskusji (2) 05.10.2015
Nowe zasiłki i świadczenia – wyższe kwoty i progi dochodowe

Udostępnij

Michał Grązka

Od 1 października 2015 zwiększona jest pomoc w formie zasiłków i świadczeń. Łatwiej będzie też je uzyskać.

Raz na trzy lata weryfikowana jest wysokość świadczeń. Tym razem kwota zarówno kryteriów dochodowych, jak i samych finansowań zostanie podniesiona. 1 października 2015 to data pierwszej części podwyżek. Druga nastąpi 1 listopada 2017 roku.

Co już teraz zostało zmienione? Przede wszystkim, o świadczenia mogą ubiegać się osoby, które do tej pory nie kwalifikowały się ze względu na zbyt wysokie zarobki. Dotychczasowy próg przychodów na osobę w rodzinie oraz dla samotnej wzrosły odpowiednio o 58 i 92 zł. Wynoszą obecnie 514 zł w przypadku rodzin i 634 zł przy samotnym beneficjencie.

W praktyce więc, jeśli w trzyosobowej rodzinie tylko jedna pracuje za pensję niewiele wyższą od minimalnej, prawdopodobnie przysługuje jej zasiłek. Co więcej, już za miesiąc o 100 zł wzrośnie próg dochodowy dla świadczeń rodzinnych oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Same kwoty pomocy finansowej także są podwyższone. Dotychczasowy maksymalny zasiłek wzrósł z 529 zł do 604 zł. Na korzystniejsze świadczenia mogą też liczyć rolnicy – wartość dochodu miesięcznego z 1 ha przeliczeniowego to już nie 250 zł, a 288 zł.

Wzrasta także dofinansowanie związane z nauką, usamodzielnianiem się oraz dla osób z placówek wychowawczych. Poprzednia kwota to 1647 zł, natomiast od października wynosi ona 1722 zł. Także na cele edukacyjne pomoc otrzymają uchodźcy, którzy będą chcieli przyswoić sobie język polski – na ten cel otrzymają 1335 zł.

Nie wiesz jakie zasiłki Ci się należą lub jak skutecznie o nie wnioskować, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com