Eksperci są właściwie pewni obniżki stóp procentowych. Rozbieżności dotyczą jedynie skali obniżki

Finanse Dołącz do dyskusji
Eksperci są właściwie pewni obniżki stóp procentowych. Rozbieżności dotyczą jedynie skali obniżki

Jeszcze niedawno analitycy byli w zasadzie zgodni, że obniżka stóp procentowych w tym roku wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Obecnie nastroje ekspertów są już znacznie lepsze – a kredytobiorcy nie powinni już długo czekać na cięcia stóp i tym samym niższe raty kredytów. 

Obniżka stóp procentowych w III kwartale coraz bardziej prawdopodobna

Już od jakiegoś czasu większość ekspertów jest zdania, że obniżka stóp procentowych czeka kredytobiorców relatywnie niedługo – bo już w III kwartale 2025 r. Wcześniej pojawiały się wprawdzie prognozy, że RPP może zdecydować się na obniżkę dopiero w 2026 r., jednak należały raczej do mniejszości.

Obecnie już w zasadzie wszyscy analitycy (oprócz tych z mBanku) zgadzają się co do tego, że obniżka stóp procentowych faktycznie nastąpi najpóźniej w III kwartale roku. Jak podaje Business Insider, mediana prognoz wskazuje na cięcie o 0,5 pkt proc. Tylko dwie z siedmiu instytucji, które wskazują na obniżkę stóp procentowych między lipcem a wrześniem, przewidują obniżkę jedynie o 0,25 pkt proc. Tym samym większość ekspertów uznaje, że RPP nie tylko obniży wkrótce stopy, ale też że pierwsze cięcie powinno być już całkiem znaczące.

Ile wyniesie stopa referencyjna na koniec 2025 r.?

Prognozy dotyczące tego, ile wyniesie obniżka, są nieco bardziej rozbieżne. Jak komentuje Marcin Berus, ekspert Lendi,

Santander Bank prognozuje, że RPP wykona pierwszy ruch w lipcu, zaraz po publikacji nowej projekcji inflacji. Ich zdaniem do końca roku możemy spodziewać się spadku stopy do poziomu 4,5%, a w 2026 roku — nawet do 3,5–4%. Jeszcze bardziej optymistyczni są analitycy BNP Paribas i mBanku, którzy przewidują, że już pod koniec 2025 roku zobaczymy stopę referencyjną na poziomie 4%. To oznaczałoby obniżkę o 1,75 punktu procentowego względem obecnych warunków.

Jednocześnie mediana prognoz zebranych przez „BI” wskazuje, że na koniec 2025 r. stopa referencyjna powinna się raczej znaleźć  na poziomie 5 proc., co oznaczałoby spadek jedynie o 0,75 pkt proc. To natomiast pokazuje, jak duże są rozbieżności między przewidywaniami ekonomistów w tym zakresie.

Nikt nie ma natomiast wątpliwości, że RPP nie zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych na tym posiedzeniu; tym samym raty kredytów pozostaną na razie bez większych zmian (choć oczywiście warto pamiętać, że poziom wskaźnika WIBOR może ulegać zmianom nawet jeśli stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie).