Wesela i inne imprezy do 150 osób, wracają też targi, konferencje i sale zabaw. Rząd znosi kolejne obostrzenia

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (19)
Wesela i inne imprezy do 150 osób, wracają też targi, konferencje i sale zabaw. Rząd znosi kolejne obostrzenia

Na dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, jakie obostrzenia w czerwcu będą obowiązywać już od najbliższej soboty. 

Już wczoraj pojawiły się informacje, jakie obostrzenia w czerwcu planuje znieść rząd. Chodziło m.in. o zwiększenie liczby gości na weselach – według nieoficjalnych informacji rząd miał chcieć przywrócić limit, który w zeszłym roku obowiązywał w tzw. strefach zielonych, czyli strefach z najmniejszą liczbą zakażonych osób na 100 tys. mieszkańców. Tym samym wesela do 150 gości mogłyby odbywać się już wkrótce.

Oprócz tego dziennikarze RMF FM ustalili również, że otwarte mają zostać dyskoteki i sale zabaw. Miałoby to być zerwanie z fikcją – bo duża część tych obiektów już działa, mimo zakazu.

Co jednak ciekawe, nieoficjalne ustalenia nie dotyczyły np. planów ponownego podzielenia Polski na strefy – tak jak miało to miejsce w zeszłym roku.

Obostrzenia w czerwcu. Kosmetyczne zmiany

Jak poinformował dzisiaj minister zdrowia, dziś na ok. 50 tys. testów (dane nie zostały jeszcze opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia) wykryto ok. 600 zakażeń. Widać również, że dynamika spadku zakażeń jest wysoka. Minister stwierdził, że to bardzo dobre informacje, ponieważ okazuje się, że luzowanie obostrzeń nie przełożyło się na wzrost liczby zakażeń. Zauważalny spadek dotyczy również hospitalizacji i zgonów. Minister przyznał, że w ciągu ostatniego 1,5 miesiąca zredukowano infrastrukturę covidową o 20 tys. łóżek. Maleją także systematycznie zlecenia na testy z POZ. W ostatnim tygodniu było to nieco ponad 27 tys.

Jak stwierdził minister, tym samym systematyczne luzowanie obostrzeń nie wywołuje negatywnych skutków w postaci „przyspieszenia pandemicznego”. Podkreślił jednak, że zagrożeniem cały czas są pojawiające się mutacje koronawirusa.

Jeśli chodzi z kolei o same obostrzenia, minister zdrowia zwrócił uwagę, że w porównaniu do innych krajów europejskich (m.in. Francji czy Niemiec) Polska ma mieć stosunkowo liberalne obostrzenia. Podkreślił też, że przy podejmowaniu decyzji o luzowaniu restrykcji rząd ma zwracać też uwagę na mobilność społeczeństwa – która oczywiście wzrosła po zniesieniu części obostrzeń.

Ostatecznie minister zdrowia poinformował, jakie obostrzenia w czerwcu (od 6 do 25 czerwca) będą obowiązywać w Polsce.

Od 6 czerwca do 25 czerwca zostaną przedłużone w tej chwili obowiązujące obostrzenia, ale oprócz tego:

  • zostaje przywrócona możliwość organizowania targów, konferencji (z limitem 1 osoby na 15 m2)
  • otwarte będą sale zabaw (limit to również 1 osoba na 15 m2)
  • zostanie zwiększony limit do 150 osób na imprezach i zgromadzeniach (czyli także na weselach itd.)
  • w transporcie zbiorowym możliwe będzie obłożenie 75 proc. obłożenie danego środka transportu

Okazuje się zatem, że rządzący ostatecznie nie zdecydowali się na otworzenie dyskotek.

Jak przypomniał minister, do limitu osób nie są wliczane osoby zaszczepione.