Zbliża się ostatni dzwonek na rozliczenia z fiskusem, więc nic dziwnego, że podatnicy sprawdzają możliwości odliczenia czegoś od podatku. To może odliczenie darowizny na Kościół? To oczywiście możliwe, z tym że jest jedno „ale”.
Okolice majówki to już czas, gdy powinniśmy się rozliczać z fiskusem za poprzedni rok – o ile rzecz jasna jeszcze tego nie zrobiliśmy. Wbrew rządowym zapewnieniom, wielu z nas podatki jednak ostatnio wzrosły, nic więc dziwnego, że coraz bardziej przyglądamy się wszelkim ulgom. Na przykład tej „kościelnej”. Jeśli przekazaliśmy jakieś pieniądze na cele kultu religijnego, to możemy taką darowiznę odliczyć – pod pewnymi warunkami oczywiście.
Jak podkreśla rządowy serwis podatki.gov.pl, darowizna musi być przede wszystkim udokumentowana. Zwykle jest to po prostu dowód wpłaty.
„Dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy” – czytamy na stronie. I od razu pojawia się problem – co jeśli wrzuciliśmy po prostu pieniądze na tacę? Albo gdy daliśmy księdzu środki w kopercie? Z informacji na rządowych stronach wynika dość jasno, że w takim przypadku na odliczenie nie ma co liczyć.
Inna sprawa, że coraz więcej parafii daje możliwość płacenia na „online’ową tacę”, na przykład za pomocą specjalnego terminala. Tu sprawa nie jest niestety jednoznaczna. Często w przypadku takich internetowych płatności w przelewach nie ma zbyt wielu szczegółowych informacji. „Jeśli z samego przelewu nie wynika, że wpłata jest darowizną przekazaną na cel uprawniający do ulgi (np. kult religijny), to nie są spełnione warunki odliczenia. Chyba że podatnik dodatkowo dysponuje umową darowizny określającą zarówno wysokość wpłaty, jak i cel, na jaki została dokonana” – wyjaśniał w 2021 r. resort finansów w „Rzeczpospolitej”.
Odliczenie darowizny na Kościół. Lepiej postawić na przelew
Czy gra jest warta świeczki? Owszem – odliczyć można do 6 proc. dochodu czy przychodu (w zależności od formy opodatkowania). Wydaje się, że aby mieć jasność, lepiej po prostu wykonywać swojej wspólnocie religijnej przelewy niż dawać pieniądze na tacę czy do koperty.
Swoją drogą – warto pamiętać, że możemy odliczyć nie tylko darowiznę pieniężną. Jeśli mamy na przykład gest i chcemy kupić swojemu kościołowi, to też dzięki temu powinniśmy nieco mniej oddać fiskusowi. Jak zatem udokumentować niepieniężną darowiznę dla swojej parafii? Jak wskazuje rządowa strona o podatkach, niezbędny w takich przypadku będzie „dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu”.