REKLAMA
  1. Home -
  2. Praca -
  3. Kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?
Kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Prawdopodobnie każdemu z nas zdarzyła się nagła sytuacja, w której potrzebowaliśmy dnia wolnego od pracy. Kodeks pracy przewiduje, że pracownik ma prawo do żądania od pracodawcy udzielenia urlopu, na nie więcej niż 4 dni w roku. Odmowa udzielenia urlopu na żądanie - czy pracodawca ma do tego prawo?

Marek Krześnicki27.07.2016 17:12
Praca

Urlop na żądanie jest instytucją uregulowaną w art. 1672 kodeksu pracy, zgodnie z którym:

Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Prawo nie przewiduje specjalnej formy dla żądania pracownika - co koresponduje z zazwyczaj niespodziewanymi okolicznościami stojącymi za koniecznością żądania urlopu. Tym samym żądanie pracownika może przyjąć dowolną formę: pisemną, ustną, telefoniczną, wiadomość e-mail czy innej.

REKLAMA

Istotne natomiast jest, aby zgłoszenie chęci wzięcia takiego urlopu było zgłoszona nie później niż do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy (chyba, że regulamin pracy czy umowa o pracę przewidują późniejszy termin takiego zgłoszenia). Jeśli pracownik spóźni się z żądaniem, to powinien liczyć się z poważnymi konsekwencjami. W świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego (II PK 26/08):

rozpoczęcie urlopu "na żądanie" (art. 1672 k.p.) przed udzieleniem go przez pracodawcę może być uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, będącą ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 k.p.

W konsekwencji pracownik, który spóźni się ze zgłoszeniem żądania urlopu, może być zwolniony bez wypowiedzenia.

REKLAMA

Odmowa udzielenia urlopu na żądanie

Wątpliwości w orzecznictwie budzi to, czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu, o ile został on prawidłowo zgłoszony. Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje jednak, że do urlopu na żądanie mają zastosowanie ogólne przepisy o urlopach. W szczególności oznacza to, że pracodawca może nie wyrazić zgody na urlop, jeśli nieobecność pracownika zagrażałaby zapewnieniu normalnego toku pracy.

Należy zatem przyjąć, że w pewnych okolicznościach pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu na żądanie. Aby uniknąć nieporozumień należy pamiętać, aby rozpocząć urlop dopiero po potwierdzeniu jego udzielenia przez pracodawcę.

REKLAMA

Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika w powyższym lub też innym zakresie, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym [email protected], a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi