Jeśli chorować, to tylko tam. Wiadomo już, które kraje mają najlepszą opiekę zdrowotną na świecie

Zagranica Zdrowie Dołącz do dyskusji
Jeśli chorować, to tylko tam. Wiadomo już, które kraje mają najlepszą opiekę zdrowotną na świecie

Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za 2023 rok to Kanada wyznacza światowy standard w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Wskaźnik UHC Service Coverage Index przyznał Kanadzie imponujące 91 punktów na 100 możliwych.

Kanada wyprzedziła inne kraje wysoko oceniane pod kątem jakości służby zdrowia, w tym: Islandię, Koreę Południową i Singapur, którym przyznano aż 89 punktów.

Opieka zdrowotna z wysoką i niską notą

Do czołówki dołączyły także Niemcy, Portugalia i Wielka Brytania z wynikiem 88 punktów, a tuż za nimi Austria i Norwegia z 87 punktami. Z kolei na przeciwległych miejscach w rankingu znalazły się kraje z najniższymi wskaźnikami opieki zdrowotnej, takie jak: Sudan Południowy (34 punkty), Republika Środkowoafrykańska (32 punkty), Papua-Nowa Gwinea (30 punktów), Czad (29 punktów) i Somalia (27 punktów). W tych krajach dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej i jej jakość pozostawiają wiele do życzenia.

Polska, według UHC Service Coverage Index, zajęła 30 miejsce na świecie z wynikiem 82 punktów na 100. To nie taka zła lokata. Polski system opieki zdrowotnej w globalnym zestawieniu podzielił pozycję z takimi krajami jak: Chile, Dania, Słowacja, Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Urugwaj. I mimo że nadal powszechnie narzekamy na polską służbę zdrowia, to jej kondycja stopniowo się poprawia. Jeszcze w 2010 roku w tego typu rankingu przyznano Polsce 75 punktów, a w 2000 tych punktów było zaledwie 66.

Jak Polacy oceniają służbę zdrowia?

Fundamentem zmian w systemie opieki zdrowotnej, które są skierowane ku podejściu skoordynowanemu, kompleksowemu i zorientowanemu na pacjenta, jest jakość. Ta jakość obejmuje nie tylko skuteczność kliniczną i efektywność ekonomiczną, ale również sprawność procesową. W najnowszym badaniu CBOS zbierającym opinie na temat polskiego systemu opieki zdrowotnej aż 70 proc. respondentów wyraziło się o niej negatywnie. Po wzroście zadowolenia w czerwcu 2020 roku, czyli w pandemii, w kolejnych latach satysfakcja z opieki zdrowotnej spadła.

Z polskiego systemu opieki zdrowotnej częściej są zadowoleni seniorzy (65 lat i więcej), mieszkańcy wsi, osoby z niższym wykształceniem, o dochodach do 2999 zł per capita miesięcznie oraz zadowoleni z warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego, w tym renciści.

Negatywnie o systemie opieki zdrowotnej wypowiadają się częściej osoby w wieku 25–34 lata, mieszkańcy średnich miast, absolwenci wyższych uczelni, osoby o dochodach powyżej 3000 zł, niezadowoleni ze swoich warunków materialnych oraz przedstawiciele kadry kierowniczej, pracownicy administracyjno-biurowi, a także ci pracujący na własny rachunek.