Nową, korzystną interpretacją zaskoczyła jednego z przedsiębiorców Krajowa Administracja Skarbowa. Okazuje się, że opłaty za mieszkanie można wrzucić w koszty nawet wówczas, gdy w lokalu nie wyodrębniono specjalnego pomieszczenia służącego wyłącznie do pracy. Dla przedsiębiorców oznacza to korzyści.
Brak możliwości odliczenia wydatków dla mikroprzedsiębiorców
Jak dotąd interpretacje KAS dotyczące odliczeń kosztów utrzymania mieszkania, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, były bardzo restrykcyjne. Przedsiębiorca mógł dokonywać odliczeń tylko wówczas, gdy w mieszkaniu tym wyodrębnił specjalną przestrzeń do pracy. Mógł to być osobny pokój bądź wydzielony fragment lokalu mieszkalnego. Warunkiem koniecznym do spełnienia kryteriów umożliwiających odliczenia było dotąd użytkowanie wyznaczonej powierzchni wyłącznie do celów zawodowych. Jeżeli zatem programista pracował przy komputerze na stole, służącym jednocześnie do spożywania rodzinnych posiłków, proporcjonalnych wydatków na utrzymanie tej powierzchni nie mógł wliczyć w koszty uzyskania przychodu.
Czy opłaty za mieszkanie można wrzucić w koszty?
Jak donosi Rzeczpospolita, szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił interpretację z roku 2015 na korzyść podatnika. Sprawa dotyczyła informatyka, który prowadził działalność gospodarczą w mieszkaniu. Wyliczył on, że do pracy wykorzystuje około 20 proc. powierzchni lokalu. Podatnik wystąpił do urzędu skarbowego z zapytaniem, czy w tych okolicznościach może zaliczyć na poczet kosztów uzyskania przychodu wydatki na kredyt mieszkaniowy, czynsz, energię elektryczną, wodę, ogrzewanie i Internet. Interpretacja urzędu skarbowego była jednak niekorzystna dla informatyka, ponieważ nie wyodrębnił on osobnego pomieszczenia wyłącznie na użytek wykonywanej działalności gospodarczej.
Firma w domu? Korzystna zmiana
Niespodziewanie dla informatyka, szef KAS zmienił z urzędu interpretację z 2015 r., twierdząc, że wydatki na mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są możliwe do odliczenia w proporcjach odzwierciedlających faktyczne, zawodowe użytkowanie powierzchni. Oznacza to, że podatnik wykorzystujący 20 proc. swojego mieszkania do celów biznesowych może proporcjonalnie odliczać na poczet kosztów uzyskania przychodu wydatki na kredyt mieszkaniowy, czynsz, Internet itd. W celu uzyskania indywidualnej interpretacji podatkowej należy zwrócić się do KAS.
Korekta zeznań za ubiegłe lata
Opłaty za mieszkanie można wrzucić w koszty, a zatem podatnik może dokonać korekty zeznań podatkowych za lata ubiegłe, uwzględniając w nich wydatki na eksploatację mieszkania. Zmiana interpretacji podatkowej jest więc korzystna przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy dotychczas prowadzili działalność gospodarczą w kawalerkach. Jak tłumaczy szef KAS:
„Przepisy ustawy o PIT nie uzależniają możliwości odliczenia kosztów od wyodrębnienia – w dosłownym (fizycznym) sensie – pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Podatnik powinien określić, jaka część nieruchomości faktycznie służy prowadzonej przez niego działalności. Wówczas może w odpowiedniej proporcji zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych.”
Powstałe ułatwienia dla mikroprzedsiębiorców to wciąż za mało
Ukłonem w stronę mikroprzedsiębiorstw oraz jednoosobowych działalności gospodarczych jest obniżka CIT dla małych firm oraz obniżenie stawek ZUS (od 2019 mały ZUS dla małych przedsiębiorstw). Nie zmienia to jednak faktu, że co trzecie mikroprzedsiębiorstwo znika z rynku z powodu braku możliwości uzyskania dogodnego finansowania. Zmiany i zaostrzona polityka kredytowa spowodowały bowiem, że znaczna część mikroprzedsiębiorstw boryka się z nikłą możliwością rozwoju. Realne profity dla małych firm przyniosło by ułatwienie dostępu do korzystnego finansowania.