Oszuści informują o kontroli (znowu) i rozsyłają groźnie brzmiące maile. Powołują się przy tym na nieistniejące ustawy

Firma Na wesoło Prywatność i bezpieczeństwo Dołącz do dyskusji (205)
Oszuści informują o kontroli (znowu) i rozsyłają groźnie brzmiące maile. Powołują się przy tym na nieistniejące ustawy

Przedsiębiorcy w całym kraju otrzymują bardzo groźne maile z urzędów skarbowych, które informują o wyznaczeniu terminu kontroli na 29 czerwca 2019 r. o godzinie 9 rano. To oczywiście oszustwo, a otwarcie załącznika może poskutkować utratą pieniędzy. Zabawne jest jednak to, że przestępcy powołują się na nieistniejące już ustawy. To źle świadczy o przedsiębiorcach, że mimo tego dają się nabrać.

To już kolejny raz, jak oszuści grożą kontrolą skarbową. To w gruncie rzeczy bardzo smutna wiadomość, bo oznacza, że można na nieuwadze zarobić bardzo dobre pieniądze. Na skrzynki mailowe przedsiębiorców regularnie trafiają podobne wiadomości, które swoją treścią nakłaniają do otwarcia załącznika. Te, które są rozsyłane od kilku dni, są niemal kalką wiadomości sprzed kilku lat. Na pierwszy rzut oka wyglądają całkiem profesjonalnie i mniej ogarnięty odbiorca faktycznie może się na to nabrać. Jednak po lekturze kilku szczegółów można zacząć śmiać się do rozpuku. Jego treść brzmi następująco:

Fałszywy mail z urzędu skarbowego

Urzad Skarbowy doreczyl zawiadomienie o zamiarze wszczecia kontroli w dniu 18.06.2016r. Wobec braku mozliwosci nawiazania kontaktu telefonicznego w dniach 3-4.06.2019r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.06.2019r. w celu ustalenia terminu wszczecia kontroli. Urzad Skarbowy wyznacza termin wszczecia kontroli na 29.06.2019r. o godz. 9.00.
Jednoczesnie Urzad Skarbowy informuje, ze zgodnie z art. 92a ustawy z dnia 13 pazdziernika 1998r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz.74 z pózn. zm.) w zwiazku art. 80 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie dzialalnosci gospodarczej (Dz. U. z 2007 r., Nr 155, poz. 1095 z pózn. zm.) czynnosci kontrolnych dokonuje sie w obecnosci kontrolowanego lub osoby przez niego upowaznionej. Oznacza to ze w wyzej wymienionym terminie jest Pani/Pan zobowiazana/y do obecnosci w siedzibie swojej Firmy i wspólpracy z inspektorem kontroli. Ponadto zgodnie z art. 80 ust. 3 ustawy o swobodzie dzialalnosci gospodarczej jest Pani/Pan zobowiazany do pisemnego wskazania osoby upowaznionej do reprezentowania Pani/Pana w trakcie kontroli, w szczególnosci w czasie Pani/Pana nieobecnosci.
Jest Pani/Pan zobowiazana/y do przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentów zwiazanych z prowadzona przez Pania/Pana Firma wymienionych w zalaczniku.
Zalacznik do pobrania
Nieobecnosc Pani/Pana moze zostac uznana za stan wyczerpujacy znamiona wykroczenia okreslonego w art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy z 13 pazdziernika 1998 r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz. 74 z pózn. zm.).
———————————–
INSPEKTOR KONTROLI
Urzad Skarbowy
mgr Marzena Fierek

Oszuści informują o kontroli skarbowej

Przede wszystkim żaden urząd nie informuje o zamiarze przeprowadzenia kontroli za pomocą maila. W naszej administracji wciąż niepodzielnie rządzi papier i ręczne pakowanie listów do kopert. Warto odnotować fakt, że mail informuje o nieudanej próbie zastania przedsiębiorcy w jego siedzibie w dniu 2 czerwca 2019 r. Nic dziwnego, że próba była nieudana, bo 2 czerwca w tym roku wypadał w niedzielę.

Czujny przedsiębiorca z pewnością zauważy, że rzekoma urzędniczka powołuje się na nieprawidłowe akty prawne. Zacznijmy od art. 92a ustawy z 13 pazdziernika 1998r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz.74 z pózn. zm.). Ta nienazwana w mailu ustawa to ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, która m.in. reguluje zasady funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przywoływany przepis brzmi:

Do kontroli płatnika składek będącego przedsiębiorcą stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

Zastanawia mnie jednak fakt, dlaczego Urząd Skarbowy miałby przeprowadzać swoją kontrolę na podstawie przepisów, których adresatami są kontrolerzy ZUS.

Kolejny przepis przywołany jest co prawda poprawnie, ale uwadze nadawcy umknął fakt, że ustawa o swobodzie działalności gospodarczej już nie obowiązuje. Została uchylona w marcu ubiegłego roku i zastąpiona ustawą prawo przedsiębiorców. To taki drobny szczegół. Ogólnie cały mail wygląda tak, jakby przedsiębiorca przy jego pisaniu korzystał z porad prawnych znalezionych na internetowych forach. Szkoda, że przedsiębiorcy mimo wszystko dają się nabrać na takie niechlujne wiadomości.