O tym, że owoce i warzywa są niezbędne w diecie każdego człowieka, wiemy nie od dzisiaj. Jednak ich ceny rosną w sposób niepohamowany nie tylko w Polsce. W wielu krajach europejskich osoby z niskimi dochodami nie mogą sobie pozwolić na zakup owoców i warzyw bez uszczerbku na swoim domowym budżecie. Jeżeli chcemy żyć zdrowo, musimy przeznaczać na ten cel coraz więcej pieniędzy także w Polsce.
Rosnące ceny owoców to nie tylko polski problem. Zjawisko to od dawna obserwowane jest także na Zachodzie
O tym, że osoby o niskich dochodach za naszą zachodnią granicą coraz rzadziej mogą pozwolić sobie na zakup owoców i warzyw, informował już kilka lat temu niemiecki dziennik Tagesspiegel. Po kryzysie związanym z pandemią COVID-19 także w Niemczech doszło do gwałtownego wzrostu cen tych produktów, a tamtejsi przedstawiciele instytucji społecznych alarmowali, że osoby o niskich dochodach często muszą sobie odmawiać nie tylko egzotycznych gatunków owoców i warzyw, ale także sałaty, brokułów, marchwi czy kalafiorów.
Sytuacja analogiczna istnieje także w Polsce, która – przypomnijmy – jest znana z dużej produkcji jabłek. Jednak jak informuje portal Agrofakt.pl, ceny tych owoców są już w tej chwili wyższe o 30 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Największy wpływ na to mają oczywiście niższe plony, z którymi mierzą się polscy sadownicy. Tegoroczne zbiory jabłek będą aż o 20 proc. niższe niż przed rokiem, co przełoży się w bezpośredni sposób na ich cenę. Niższe zbiory były spowodowane nie tylko upałami, ale także przymrozkami, które miały miejsce na wiosnę tego roku. Co ważne, wzrost cen jabłek obserwujemy w całej Unii Europejskiej. Na Zachodzie wzrost cen tych owoców oscylował w okolicach 26 proc. W krajach zachodnich niższe są także ich zbiory, a spadek najbardziej widoczny jest w Niemczech (15,8 proc.).
Pomimo wzrostu cen, Polacy w dalszym ciągu mają zamiar kupować polskie owoce
Polacy nie zważają na drożyznę i w dalszym ciągu mają zamiar kupować owoce, które pochodzą z polskiej produkcji. Z badania przeprowadzonego przez Kantar Polska wynika, że aż 60 proc. mieszkańców Polski chce kupować większą ilość rodzimych owoców. Badania pokazują nam stałą chęć Polaków do wspierania lokalnych producentów. Wielu z nas coraz chętniej sięga po wszelkiego rodzaju owoce i warzywa, pomimo że wcześniej tego nie robiliśmy. Raporty pokazują zatem rosnącą świadomość żywieniową Polaków, która istnieje pomimo tego, że wzrost cen owoców i warzyw w ostatnich latach stał się normą.