ecommerce Środowisko

InPost zaczyna przekształcać swoje Paczkomaty w urządzenia proekologiczne

Rafał Chabasiński
17.05.2022
InPost zaczyna przekształcać swoje Paczkomaty w urządzenia proekologiczne

InPost po raz kolejny pokazuje, że poważnie traktuje kwestię odpowiedzialności ekologicznej, oraz że nie boi się stawiać na nowatorskie rozwiązania. Tym razem chodzi o pierwszy Paczkomat InPost Green City, ulokowany w Skarżysku-Kamiennej. Urządzenie ma pomagać w oczyszczaniu powietrza. Do tego na jego dachu posiano kwiaty.

Paczkomat InPost Green być może stanowi nową jakość w kwestii konstrukcji tego typu urządzeń

Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że Paczkomaty InPost odmieniły zarówno polską branżę ecommerce, jak i sam sposób robienia zakupów przez Polaków. Możliwość odebrania lub nadania przesyłki w dowolnie wybranym momencie sama w sobie stanowi prawdziwą rewolucję. Dodajmy do tego rozwiniętą sieć skrytek ulokowanych w dogodnych punktach, oraz wyjątkowo przyjemną w obsłudze aplikację.

Okazuje się, że tą formułę można dodatkowo ulepszyć, tym razem pod względem korzyści z obecności tego typu obiektu w najbliższym sąsiedztwie. Przykładem może być nowy Paczkomat InPost Green City, który pojawił się w Skarżysku-Kamiennej. Informację o tym wydarzeniu podał portal ProSkarżysko.pl. Znajduje się przy biurowcu Lipsk na ulicy Legionów.

Czym jednak właściwie jest Paczkomat InPost Green? Sama nazwa sugeruje związek z czymś „zielonym”, korzystnym dla środowiska naturalnego. Paczkomaty same w sobie stanowią dość ekologiczną formułę. Według danych publikowanych przez InPost, jedno urządzenie może zaoszczędzić dziennie aż 52 kg dwutlenku węgla. Rocznie to aż 14 ton tego gazu cieplarnianego. Warto wspomnieć także, że firma instalowała już Paczkomaty zasilane ogniwami fotowoltaicznymi.

Następny krok to zapewnienie urządzeniu dodatkowych funkcjonalności, które wręcz poprawiają stan środowiska w swoim otoczeniu. Paczkomat InPost Green jest postawiony na pochłaniającej zanieczyszczenia powietrza kostce antysmogowej. Dodatkowo na dachu posadzono rozchodnik. To roślina w założeniu mająca wspomagać oczyszczanie powietrza. Nie bez znaczenia są również względy czysto estetyczne. Jakby tego było mało, taki Paczkomat ma dodatkowo zainstalowany czujnik jakości powietrza. Obok urządzenia znajdują się stojaki na rowery lub, w przypadku obiektu w Skarżysku, ławki.

Społeczna i ekologiczna odpowiedzialność strategii InPost jak najbardziej zasługuje na pochwałę

Paczkomat InPost Green to jedynie element szerszej strategii firmy mającej promować rozwiązania proekologiczne. O założeniach samego programu mogliśmy się dowiedzieć już w połowie zeszłego roku, z informacji prasowej przedsiębiorstwa.

Program „Green City” przewiduje również rozwój szeregu nowoczesnych usług dla mieszkańców, takich jak m.in. ładowarki elektryczne przy Paczkomatach InPost, rozwój transportu przyjaznego środowisku, czy nasadzenia roślinności oczyszczającej powietrze. Dodatkowo, w miastach partnerskich InPost zamierza w pierwszej kolejności sukcesywnie wymieniać swoją flotę dostawczą na samochody elektryczne.

Na dzień dzisiejszy do programu zgłosiły się Warszawa, Kraków, Łódź, Częstochowa, Kielce, Wałbrzych, Zielona Góra, Gdańsk, Sopot, Rybnik, Białystok, Bobrowniki, Chełm, Rzeszów, Gorzów Wielkopolski, Bytom, Wrocław, Świdnica, Jelenia Góra, Starachowice, Suwałki, Konin, Pabianice, Nowy Sącz, Piła, Tarnobrzeg, Łomża oraz Tarnowskie Góry. Można się więc spodziewać, że Paczkomaty InPost Green niedługo zaczną się pojawiać także w innych polskich miastach.

Równocześnie należy pochwalić sam InPost za poważne podejście do tematu odpowiedzialności ekologicznej branży ecommerce. Nie da się ukryć, że działalność kurierska może mieć negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne. Dlatego tym ważniejsze jest stawianie na nowoczesne, przyjazne dla środowiska rozwiązania. W tym przypadku InPost jest niewątpliwym liderem w swojej branży. Nawet rozwiązania w rodzaju nadawania paczek w paczkomatach bez etykiet mają swoje proekologiczne konsekwencje.

Taka postawa cieszy tym bardziej, że akurat jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych w Europie, jeśli nie na świecie. Od czasu do czasu słyszymy informacje o tym, jak to znowu jakieś miasto pobiło niechlubny rekord zawartości szkodliwych substancji w atmosferze.