Pekao jako pierwszy bank w Polsce zwróci prowizję klientom, którzy spłacili kredyt przed czasem

Finanse Nieruchomości dołącz do dyskusji (198) 30.10.2019
Pekao jako pierwszy bank w Polsce zwróci prowizję klientom, którzy spłacili kredyt przed czasem

Joanna Buchwałd-Musińska

Za sprawą wyroku TSUE, przedterminowa spłata kredytu wiąże się dla klientów z pewnymi korzyściami. Bank Pekao zwróci prowizję klientom, którzy spłacili swoje zobowiązania wobec banku szybciej niż przewidywała to ich umowa.

Wyrok TSUE korzystny dla klientów

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (383/18) nakazuje bankom zwrot wszystkich, proporcjonalnie obniżonych kosztów kredytu w sytuacji jego wcześniejszej spłaty. Co oznacza to dla konsumentów? Jeżeli zobowiązania na 10 lat spłacili po 7, to bank jest zobligowany do zwrotu kosztów kredytu za okres 3 lat. Kwestia ta była niejednokrotnie przedmiotem sporu, o czym pisaliśmy na Bezprawniku w tekstach „Wcześniejsza spłata kredytu TSUE” oraz „Zwrot wszystkich po wcześniejszej spłacie kredytu”.

Jakie kosztu ulegają pomniejszeniu i zwrotowi?

Zgodnie z orzeczeniem TSUE, chodzi przede wszystkim o koszty związane z:

– prowizją za udzielenie kredytu;
– opłatą przygotowawczą;
– ubezpieczeniem.

W sprawie wielokrotnie wypowiadał się prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Marek Niechciał, który wraz z rzecznikiem podkreśla, że UOKiK zajmował obecne stanowisko TSUE już od roku 2015. Jak mówi Marek Niechciał:

„Z doświadczenia UOKiK wynika, że są instytucje finansowe, które nie rozliczają się z konsumentem. Owszem umarzają odsetki za czas, w którym ktoś już nie będzie korzystać z kredytu, ale zatrzymują część opłat np. administracyjnych, prowizji czy składek na ubezpieczenie. To naruszenie prawa. Cieszę się, że Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził dotychczasowe stanowisko urzędu.”

Bank Pekao zwróci prowizję klientom

Bank Pekao zwróci prowizję klientom, którzy zawarli z bankiem umowy od 18.12.2011 r., czyli po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim. Klienci, którzy dokonali wcześniejszej spłaty kredytu po 11.09.2019 r., nie będą musieli dopełniać żadnych formalności. Nadpłacone środki zostaną im zwrócone wprost na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy klienta. Jeżeli klient nie posiada ROR w banku, rozliczenie to nastąpi w ciągu 14 dni od dnia wcześniejszej spłaty kredytu.

Klienci, którzy dokonali wcześniejszej spłaty kredytu przed 11.09.2019 r., zobligowani są do wizyty w placówce banku Pekao S.A. Do sfinalizowania sprawy wystarczy pismo o zwrot prowizji/opłaty za udzielenie pożyczki.

Na swojej stronie bank zapewnia, że sprawy zostaną sfinalizowane nie później niż w terminie 30 dni. Sytuacje szczególnie skomplikowane znajdą finał najpóźniej w ciągu 60 dni.

Prowizja czy wszystkie opłaty?

Jak słusznie podkreśla Marek Niechciał, obok prowizji za udzielenie kredytu, banki pobierają liczne koszty dodatkowe. Na ich zwrot klienci nie mogli dotąd liczyć. Bank Pekao umieścił na swojej stronie informację, że swoje działania opiera wprost na wyroku TSUE z dnia 11.09.2019 r. Wygląda na to, że Pekao jest pierwszym bankiem, który dostosował swoje działania do wyśrubowanych wyrokiem TSUE standardów.

198 odpowiedzi na “Pekao jako pierwszy bank w Polsce zwróci prowizję klientom, którzy spłacili kredyt przed czasem”

 1. Jestem pod wrażeniem. Brawo bank Pekao. Liczę na to że inne banki postąpią podobnie. Próbowałam prosić o zwrot proporcjonalnej kwoty prowizji ale bez pośrednictwa prawników, którzy w najlepszym wypadku proponują 50% należnej kwoty. Moim zdaniem wszystkie banki powinny zwracać takie koszty bez upominania. Przecież odzyskują je prawie natychmiast za udzielenie kolejnego kredytu.

 2. niestety pekao od 15.10.2019r (pomimo złożenia dyspozycji zwrotu prowizji w Oddziale) do dnia 17.12.2019r nie zwrocił środków

 3. Witam, czy pilnie potrzebujesz pożyczki i już wcześniej zostaliście oszukani przez fałszywych pożyczkodawców, oto wspaniała wiadomość, ponieważ w zeszłym tygodniu potrzebowałem pilnej pożyczki na leczenie moich synów, poznałem wiele osób, które myślałem mogliby pomóc, ale nigdy tego nie zrobili, zamiast tego sprawili, że moje życie było nieszczęśliwe i ukradli wszystkie moje ciężko zarabiać pieniądze, straciłem nadzieję i nigdy nie wierzyłem żadnym pożyczkodawcom w Internecie, dopóki nie spotkałem się z moim przyjacielem, który przedstawił mnie firmie pożyczkowej, gdyby dostała jej pożyczkę od, postanowiłem spróbować jeszcze raz i ku mojemu największemu zaskoczeniu udało mi się pomóc z pożyczką w wysokości 7000 euro. Jeśli potrzebujesz wiarygodnej pożyczki, nie wahaj się skontaktować z tak wspaniałym kobiety Pani Jorge Grace na adres firmowy (jorgegraceloanfirm@gmail.com) Pomogą ci i nigdy cię nie zawiodą, modlę się, niech Bóg im błogosławi za przeczytanie.

  Alaska Lacno

 4. Jestem Ewa, chcę szybko podziękować wszystkim wspaniałemu pożyczkodawcy, który był w stanie pomóc mi z pożyczką po tym, jak oszukano mnie przez wielu fałszywych pożyczkodawców w Internecie, rozpaczliwie potrzebowałem pożyczki, aby dokończyć moją niedokończoną sprawę projekt i wpadłem w niepowołane ręce, nie zdając sobie z tego sprawy i sprawili, że straciłem ciężko zarabiać pieniądze, dopóki nie spotkałem wiarygodnej kobiety Pani Jorge Grace, z którą skontaktowałem się w jej firmie przez przyjaciela, któremu pomogła również, Mogli udzielić pożyczki w wysokości 20 000 zł a teraz jestem z powrotem na nogach. Proszę, jeśli jesteście w takiej samej trudnej sytuacji, jak ja wcześniej, uprzejmie skontaktujcie się z panią Jorge Grace, świetnymi pożyczkodawcami na prywatnym adresie firmy {jorgegraceloanfirm@gmail.com} i złóżcie wniosek pożyczki, modlę się, niech Bóg błogosławi ich bez końca za uratowanie wielu życia, wszystko dzięki nim jestem wdzięczny za twoją pomoc.

  Wioletta Ewa

 5. Jestem Ewa, chcę szybko podziękować wszystkim wspaniałemu pożyczkodawcy, który był w stanie pomóc mi z pożyczką po tym, jak oszukano mnie przez wielu fałszywych pożyczkodawców w Internecie, rozpaczliwie potrzebowałem pożyczki, aby dokończyć moją niedokończoną sprawę projekt i wpadłem w niepowołane ręce, nie zdając sobie z tego sprawy i sprawili, że straciłem ciężko zarabiać pieniądze, dopóki nie spotkałem wiarygodnej kobiety Pani Jorge Grace, z którą skontaktowałem się w jej firmie przez przyjaciela, któremu pomogła również, Mogli udzielić pożyczki w wysokości 20 000 zł a teraz jestem z powrotem na nogach. Proszę, jeśli jesteście w takiej samej trudnej sytuacji, jak ja wcześniej, uprzejmie skontaktujcie się z panią Jorge Grace, świetnymi pożyczkodawcami na prywatnym adresie firmy {jorgegraceloanfirm@gmail.com} i złóżcie wniosek pożyczki, modlę się, niech Bóg błogosławi ich bez końca za uratowanie wielu życia, wszystko dzięki nim jestem wdzięczny za twoją pomoc.

  Wioletta Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *