Uczestnicy pielgrzymki mogą wydawać nam polecenia na drodze. Niedostosowanie się do nich grozi otrzymaniem mandatu

Moto Prawo Dołącz do dyskusji
Uczestnicy pielgrzymki mogą wydawać nam polecenia na drodze. Niedostosowanie się do nich grozi otrzymaniem mandatu

Letnie miesiące to na polskich drogach czas, kiedy możemy natknąć się na wiele pieszych pielgrzymek np. do Częstochowy lub innych miejsc kultu religijnego. Każdy z nas wie o tym, że pielgrzymki są dużym utrudnieniem na każdej drodze publicznej, jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że niedostosowanie się do polecenia osoby kierującej ruchem podczas przemarszu kolumny pielgrzymkowej może skutkować otrzymaniem mandatu.

Osoba odpowiedzialna za kierowanie ruchem w kolumnie pielgrzymki może wydawać nam polecenia

Pielgrzymki na drogach publicznych nie są spotykane tylko w Polsce, jednak musimy przyznać, że w letnich miesiącach jest ich w naszym kraju bardzo dużo. To sprawia, że kierowcy muszą zwracać szczególną uwagę na kolumny pieszych, które nierzadko poruszają się nie tylko mało uczęszczanymi, bocznymi drogami, ale także pojawiają się na drogach wojewódzkich czy krajowych. Aby zapewnić osobom idącym w kolumnie pielgrzymkowej bezpieczeństwo, wraz z nimi poruszają się osoby, które są odpowiedzialne np. za wydawanie nam poleceń na drodze. Nabywają one wcześniej specjalne uprawnienia do kierowania ruchem w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Uczestnicy pielgrzymki mogą wydawać nam polecenia na drodze zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 1 z dnia 6 lipca 2010 r. w sprawie kierowania ruchem drogowym:

Do dawania poleceń i sygnałów uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze upoważnia się osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku podczas przemarszu procesji, pielgrzymki, konduktu pogrzebowego lub innej zorganizowanej grupy — jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ich bezpiecznego przemarszu.

Nie dostosujesz się do wydawanych poleceń – otrzymasz mandat

Przyznane uczestnikom pielgrzymek tego typu uprawnień sprawia, że kierowcy, którzy nie dostosują się do wydawanych poleceń na drodze, będą mogli spodziewać się otrzymania mandatu. Jest to wykroczenie, które jest określone w art. 92 § 1 Kodeksu wykroczeń:

Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału, lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem, lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Prawo nakłada także obowiązki na osoby, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo pielgrzymów, maszerujących w kolumnie. Osoby kierujące ruchem muszą być wyposażone w elementy odblaskowe, a także mieć przy sobie specjalne tarcze, które są przeznaczone do zatrzymywania pojazdów. Na nich muszą być także widoczne specjalne napisy, takie jak „Kierowanie ruchem” bądź „STOP”.

Źródło zdjęcia: Archidiecezja Warszawska