Pieniądze przelane na złe konto? Uważaj, bo ciężko je odzyskać

Gorące tematy Finanse Dołącz do dyskusji (2)
Pieniądze przelane na złe konto? Uważaj, bo ciężko je odzyskać

Wpisując własnoręcznie numer konta do przelewu, można się pomylić. Istnieje sposób, aby odzyskać pieniądze wpłacone na zły rachunek, jednak nie jest to łatwe.

Jeszcze parę lat temu o pomyłkach przy wpłacaniu pieniędzy w zasadzie nie było mowy. Numer konta, który miał być zasilony przelewem był porównywany z danymi odbiorcy. Jeśli te informacje się ze sobą nie zgadzały, kwota nie była księgowana. Obecnie wystarczy wpisanie samego numeru konta. Biorąc pod uwagę, że coraz więcej internautów płaci przez sieć i samodzielnie wypełnia formularze, nietrudno o pomyłkę. Co wtedy?

Sposobem na odzyskanie gotówki jest roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, o którym mówią przepisy kodeksu cywilnego. Jedynym problemem w takiej sytuacji jest fakt, że niezbędne są do niego dane osoby, w stosunku do której wysnuwa się takie roszczenia. Jednak powołując się na przepisy o ochronie danych osobowych, bank może odmówić wskazania informacji o posiadaczu rachunku. Być może więc właściwym rozwiązaniem będzie zaangażowanie w pomoc organów ścigania, wskazując na występek przywłaszczenia.

Istnieją propozycje nowelizacji, określające przykładowo, że po udowodnieniu, że wobec konkretnej osoby będzie się toczyć postępowanie cywilne, można uzyskać jej dane. W 2014 roku w kontekście naruszenia dóbr osobistych w sieci, jeden z sądów uznał, że do uzyskania danych osobowych wystarczy nawet sam zamiar wytoczenia powództwa. Wtedy na podstawie numeru konta można by wnioskować do banku o podanie informacji o jego posiadaczu. Pojawiają się jednak obawy, że osoby chcące poznać czyjeś utajnione dane,  celowo wpłacałyby bardzo niskie kwoty, żeby tylko uzyskać pretekst do dalszych działań.

W przypadku pytań i wątpliwości, problemów z bankami oraz posiadanymi w nich kontami, zapraszamy do kontaktu z zespołem prawników współpracujących z naszym serwisem pod adresem kontakt@bezprawnik.pl. Wstępna wycena usługi prawnej jest bezpłatna.

Zdjęcia pochodzą z freeimages.com