Czy można polecieć na wakacje z psem i nie skazywać go na lot w luku bagażowym? Co na to linie lotnicze i przepisy? Formalności związane z wyjazdem z psem za granice nie są tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza jeżeli poruszamy się w obrębie Unii Europejskiej.
Pies w samolocie — jak zabrać psa na wakacje?
Aby wybrać się w podróż ze swoim psem, w pierwszej kolejności należy sprawdzić jakie linie akceptują psy na pokładzie. Linie lotnicze na ogół akceptują psy ważące nie więcej niż 8 kg i starsze niż 3 miesiące. Jeżeli więc posiadamy większego psa, musimy liczyć się z tym, że będzie on musiał podróżować w luku bagażowym. Niestety wśród nieakceptujących psów na pokładzie znajdują się najpopularniejsi i najtańsi przewoźnicy, tacy jak Ryanair, Wizzair, Buzz. Informacja o tym czy dana linia lotnicza akceptuje psy, znajduje się na stronie internetowej linii.
Obok wymogów co do wagi psa, konieczne jest również posiadanie transportera, w którym pies będzie przebywać w trakcie podróży. Najczęściej jego wymiary powinny odpowiadać wymiarom bagażu podręcznego, czyli 55 × 40 × 23 cm. Taki transporter w trakcie startu i lądowania musi zmieścić się pod siedzeniem. Obsługa na ogół pozwala wyjąć psa z transportera na czas samego lotu.
Pies w samolocie — dokumenty
Pies podobnie jak ludzcy pasażerowie musi mieć dokumenty, które pozwolą mu na odbycie podróży. Oczywiście mowa nie tylko o bilecie lotniczym. Ten w zależności od linii kosztuje od 30 do 60 euro, ale również o paszporcie i potrzebnych szczepieniach. Paszport, podobnie jak w przypadku naszych dokumentów, potwierdza tożsamość psa. Wyrabiany jest u weterynarza i zawiera informacje nie tylko o naszym zwierzęciu, ale również o jego właścicielu oraz dane potwierdzające stan zdrowia psa. W przypadku podróży w obrębie Unii Europejskiej wymagany jest paszport oraz książeczka zdrowia z ważnym szczepieniem na wściekliznę. Część linii lotniczych wymaga również wypełnionego formularza dostępnego na ich stronie internetowej. W przypadku dalszych podróży wymogi zależą od konkretnego państwa i trzeba je za każdym razem sprawdzać. Pewnym źródłem informacji jest w tym przypadku np. konsulat danego kraju. Warto pamiętać, że w przypadku loty z przesiadką należy sprawdzić także wymogi obowiązujące w kraju tranzytowym.