Po ilu latach małżeństwa majątek staje się wspólny? Wbrew pozorom jest to bardzo częste pytanie i dla wielu osób odpowiedź nie jest do końca zrozumiała, choć na pierwszy rzut oka, wszystko może wydawać się jasne. Choć z chwilą zawarcia małżeństwa wszystko staje się wspólne, to pozostaje majątek, który posiadaliśmy przed ślubem. Kiedy wejdzie on do majątku małżonków?
Po ilu latach małżeństwa majątek jest wspólny?
W przepisach rozróżnia się dwa rodzaje majątku — majątek osobisty małżonków i majątek małżeński. Majątkiem osobistym jest wszystko to, co nabiliśmy przed ślubem i co weszło razem z nami w związek małżeński. Majątek małżeński tworzy się w momencie zawarcia małżeństwa. Jeżeli nie podpisywaliśmy tzw. intercyzy, wchodząc w związek małżeński, tworzymy wspólność majątkową, wszystko staje się wspólne. Dotyczy to jednak tylko środków zarobionych i rzeczy nabytych po ślubie. Od chwili ślubu małżonkowie gromadzą wspólny majątek.
Związek małżeński w żaden jednak sposób nie łączy ze sobą majątku sprzed ślubu z majątkiem po ślubie. To co małżonkowie posiadali przed zawarciem małżeństwa, nadal pozostaje tylko ich własnością, bez względu na to ile czasu upłynie i jak długi mamy staż małżeński. Ta zasad obejmuje również spadki i darowizny, nawet te otrzymane w czasie małżeństwa.
Często w powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie, że wraz ze stażem małżeńskim zaciera się granica między tym co wspólne a tym co osobiste. Może jest tak w życiu codziennym, ale w świetle prawa, taka granica pozostaje silnie zaznaczona bez względu na upływ lat.
Co zrobić, aby cały majątek stał się wspólny?
Aby przejąć majątek osobisty małżonka, nie wystarczy więc wytrzymać w małżeństwie rok albo pięć lat, jedynym sposobem na włączenie takiego majątku do wspólnego zbioru jest rozszerzenie ustroju małżeńskiego i świadome dokonane, za zgodą obu stron włączenie majątku osobistego do majątku małżeńskiego. W innym przypadku nawet po wielu latach małżeństwa to, co należało do drugiego małżonka, pozostanie jego własnością.