Z okazji stulecia powstania PKO BP, Poczta Polska emituje specjalny znaczek

Finanse Zakupy Dołącz do dyskusji (2)
Z okazji stulecia powstania PKO BP,  Poczta Polska emituje specjalny znaczek

7 lutego 1919 powstaje Pocztowa Kasa Oszczędności. Instytucja zmieniała dyrektorów, statuty i nazwy, ale przez sto lat dalej sygnuje się tymi samymi trzema literami. Z okazji wieku istnienia banku PKO we współpracy z Pocztą Polską został wyemitowany specjalny znaczek. 

Do obiegu trafiło 100 00 sztuk specjalnych znaczków upamiętniających powstanie Powszechnej Kasy Oszczędności. Na znaczku zobaczyć można jeden z symboli Warszawy – Rotundę. Sam budynek został zburzony pod koniec 2017 roku, ale dokładnie rok temu, w lutym 2018 zostały rozpoczęte prace nad nową wersją utrzymaną jednak w duchu znanej Warszawiakom Rotundy. O zakończeniu trzeciej fazy rewitalizacji budynku jak na razie nie ma informacji, ale budynek w pierwotnej formie pojawił się na znaczku wraz z logotypem PKO.

Twórcą szaty graficznej jest Karol Tyczyński – absolwent łódzkiej ASP. Znaczek zakupić można w placówkach pocztowych w całej Polsce oraz na oficjalnej stronie filatelistycznej Poczty Polskiej. Koszt znaczka to 3,20 zł.

Wiek historii

Pocztowa Kasa Oszczędności powołali przez porozumienie Józef Piłsudski, premiera Ignacego Paderewski oraz ministra Hubert Linde. Głównym celem było stworzenie kompetentnego systemu oszczędności dla Polaków, którzy niedawno odzyskali niepodległość. Do jednych z najważniejszych zmian w których uczestniczyła PKO należy zamiana marki polskiej (pochodnej marki niemieckiej) na znane do dzisiaj złotówki.

Podczas II Wojny Światowej bankiem zarządzały instytucje niemieckie a z powrotem bank stał się własnością polską w 1945.  W roku 2000 stał się spółką Skarbu Państwa, natomiast w 2004 otrzymał swoją ostatnią jak na razie nazwę Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna. Najnowszym osiągnięciem PKO jest możliwość płatności poprzez Apple Pay. W odróżnieniu od innych banków PKO zdecydowało się nie wprowadzać płatności poprzez Google Pay.

Znaczek nie jest pierwszym przypadkiem współpracy PKO oraz Poczty Polskiej. Instytucje są ze sobą ściśle związane od samego powstania Pocztowej Kasy Oszczędnościowej. PKO odpowiada między innymi za płatności kartą w placówkach Poczty Polskiej oraz za rachunki spółki. Obie instytucje są także akcjonariuszami Banku Pocztowego.

Poza emisją specjalnego znaczka obchodom stulecia powstania PKO towarzyszy także specjalny okolicznościowy spot:

http://https://www.youtube.com/watch?v=DtBnSyxc_HI