Aż 60 proc. przedsiębiorców podniosło ceny swoich usług. Po części wszyscy jesteśmy temu winni

Codzienne Finanse Dołącz do dyskusji
Aż 60 proc. przedsiębiorców podniosło ceny swoich usług. Po części wszyscy jesteśmy temu winni

Narzekanie na ciągłe podwyżki w sklepach i sektorze usług to stała część polskiej rzeczywistości. Nic dziwnego, gdyż niemal wszelkie dane ekonomistów wciąż nie napawają optymizmem. Jak się okazuje aż 3/5 przedsiębiorców w 2024 roku zdecydowało się na podwyżki cen usług lub oferowanych towarów. Powód? Ciągła presja podwyżki wynagrodzeń i rosnące ceny prądu.

Podwyżki cen usług to w tym roku powszechne zjawisko

Jedynie 6% firm w 2024 zdecydowało się na obniżenie swoich cen. Z kolei 36% przedsiębiorców postanowiło utrzymać ceny produktów i usług. W pozostałych przypadkach, a więc w ok. 60% doświadczyliśmy podwyżek. Takie dane płyną z Miesięcznego Indeksu Koniunktury zaprezentowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Jak się okazuje wzrosty obejmowały zarówno najmniejsze, jak i największe przedsiębiorstwa. Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku małych i średnich firm, gdzie na podniesienie cen zdecydowało się odpowiednio 54 i 55% prowadzących biznesy.

Podwyżki były najbardziej widoczne w trzech sektorach. Wśród nich na przedzie znalazły się firmy produkcyjne, gdzie wzrosty widoczne były wśród 68% badanych. Wyniki powyżej 60% zaobserwowano także w branży handlowej i budowlanej. Jeśli zaś chodzi o usługi to tu 56% przedsiębiorców podnosiło swoje ceny, a tylko 40% z nich pozostawiło je na niezmienionym poziomie. Zdecydowanie najrzadziej podwyżki można było zaobserwować w branży TSL. Firmy zajmujące się transportem i magazynowaniem decydowały się na taki ruch tylko w 36% przypadków.

Podwyżki dla pracowników i ceny energii to dwa główne powody podwyżek na rynku

Przedsiębiorcy nie ukrywają tego, że muszą podnosić ceny finalnego produktu lub usługi, za który płaci ich klient, gdyż wciąż odczuwają presję płacową. Wysokie koszty pracownicze to w aż 81% badanych przez PIE firm główny powód podwyżek. Sporą bolączką dla przedsiębiorców są także rosnące ceny energii elektrycznej, ale nie tylko. Sporo również kosztują surowców energetycznych oraz materiałów i komponentów. Te aspekty stanowiły podstawę do podwyżki cen towarów i usług dla 60% przedsiębiorców.

Niestety niewiele wskazuje na to by w najbliższym czasie sytuacja miała ulec radykalnej zmianie. Jak wynika z raportu „Wynagrodzenia 2024. Oczekiwania Polaków”, przeprowadzonego przez Gi Group aż 42% zatrudnionych oczekuje wzrostu wynagrodzenia w ciągu najbliższych miesięcy. Nic więc dziwnego, że co piąta firma już planuje podwyżki dla swoich pracowników w kolejnych trzech miesiącach. Sytuacja na rynku przypomina zatem błędne koło, z którego trudno wyjść jest coraz trudniej. Ceny wokół rosną więc pracownicy domagają się podwyżek, a ich pracodawcy rosnące koszty prowadzenia biznesu przerzucają na końcowego konsumenta.

Na razie nie słychać też, by przedsiębiorcy mogli liczyć na jakiekolwiek wsparcie w zakresie ochrony przed rosnącymi cenami energii elektrycznej. Rząd w 2025 roku planuje bowiem mrożenie cen prądu jedynie dla gospodarstw domowych, ale już nie dla firm. W połączeniu z kolejnym wzrostem płacy minimalnej trudno liczyć w kolejnych miesiącach na optymistyczne nastroje wśród przedsiębiorców.