Polacy coraz częściej wolą leczyć się prywatnie. I trudno się dziwić, ale problemem mogą być pieniądze

Finanse Lokowanie produktu Zdrowie Dołącz do dyskusji
Polacy coraz częściej wolą leczyć się prywatnie. I trudno się dziwić, ale problemem mogą być pieniądze

Mimo że w Polsce funkcjonuje powszechne ubezpieczenie zdrowotne, Polacy masowo wykupują ubezpieczenia prywatne lub z własnej woli płacą za wizyty u specjalistów. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele – i niestety wszystko wskazuje na to, że komercjalizacja medycyny będzie się pogłębiać.

Polacy wolą leczyć się prywatnie. Ten trend nieustannie się pogłębia

Z tegorocznego raportu enel-med „Łączy nas zdrowie” wynika, że aż 36 proc. badanych Polaków woli korzystać z prywatnej opieki medycznej niż z usług w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. 34 proc. ankietowanych wskazało natomiast, że preferuje łączenie usług NFZ z prywatnymi wizytami; ta grupa badanych chce w ten sposób zapewnić sobie lepszy dostęp do specjalistów. Jedynie 17 proc. ankietowanych stwierdziło natomiast, że woli korzystać jedynie z usług w ramach NFZ.

Polacy bezsprzecznie doceniają też wizyty u prywatnych specjalistów; 2/3 respondentów wskazało, że największą zaletą prywatnych placówek są mniejsze kolejki. Badani docenili jednak też inne kwestie; w ankiecie wielokrotnego wyboru wskazali też, że prywatne wizyty kojarzą im się z wyższą jakością usług (56 proc. badanych) oraz że lekarze przyjmujący prywatnie są po prostu lepszymi specjalistami (wskazał tak co trzeci badany). Jeśli chodzi o to, do których specjalistów Polacy najczęściej udają się na prywatną wizytę, to aż 59 proc. ankietowanych wskazało stomatologa (chociaż to prawdopodobnie akurat nikogo nie zaskakuje). 30 proc. okulistę, 21 proc. ginekologa, 17 proc. dermatologa, natomiast 16 proc. – kardiologa.

Jednocześnie rosną też wydatki Polaków na prywatną opiekę zdrowotną. Na samo prywatne ubezpieczenie zdrowotna Polacy wydali od stycznia do września 2023 r. 1,2 mld zł, jak wynika z danych PIU. To o 34 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r. Na koniec III kwartału 2023 r. ubezpieczenie prywatne miało 4,69 mln Polaków.

Co jednak z tymi, którzy chcą udać się na prywatną wizytę do specjalisty i muszą w całości sfinansować ten wydatek z własnej kieszeni? Prywatna konsultacja lekarska to często koszt 150-300 zł, w zależności od specjalizacji. Zabiegi, jeśli mają zostać sfinansowane samodzielnie przez pacjenta, bez choćby częściowej refundacji z NFZ (mowa np. o zabiegach medycyny estetycznej) mogą już kosztować kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt złotych. Można też przypuszczać, że zarówno konsultacje, jak i zabiegi czy badania będą coraz droższe.

Czasem samodzielne sfinansowanie wizyty u specjalisty jest po prostu wygodniejsze, czasem – konieczne

W wielu wypadkach decyzja o wybraniu się do lekarza prywatnie jest podyktowana chęcią szybszego skontaktowania się ze specjalistą; często też Polacy decydują się na zabiegi, które nie są refundowane przez NFZ i mają na celu np. wyłącznie poprawę urody. Czasem prywatne leczenie się jest natomiast konieczne, jeśli pacjent chce w porę zareagować, a w ramach NFZ nie może przyspieszyć wizyty (lub gdy zabieg subiektywnie poprawiający komfort życia nie jest refundowany). Na ogół konieczne jest też prywatne leczenie stomatologiczne – lista świadczeń gwarantowanych nie jest wprawdzie tak krótka, ale problem tkwi w liczbie refundowanych zabiegów w trakcie roku.

Co jednak w sytuacji, gdy prognozowane wydatki na prywatne leczenie są większe niż zgromadzone oszczędności ? Warto najpierw ustalić, czy wizyta lub zabieg faktycznie są niezbędne, czy też można je odłożyć w czasie (mowa zwłaszcza o medycynie estetycznej). Jeśli dana osoba uważa, że wizyta/zabieg przyczyni się do poprawy zdrowia lub po prostu chce zrealizować leczenie jak najszybciej, warto pomyśleć o finansowaniu zewnętrznym.

Pomoc w zaciągnięciu kredytu na zabieg medyczny i leczenie oferuje Medikredyt.pl – za pośrednictwem portalu można skontaktować się z ekspertem finansowym, który przedstawi oferty kredytów bankowych na wybrane zabiegi medyczne. Wystarczy w tym celu wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej. Po wybraniu najkorzystniejszej umowy kredytowej umowę można podpisać online, bez konieczności wychodzenia z domu. Środki finansowe zostaną przelane na wskazane konto. Dodatkowo Medikredyt.pl pozwala też sprawdzić orientacyjne ceny najpopularniejszych zabiegów w największych miastach, dzięki czemu łatwiej oszacować kwotę potencjalnego zobowiązania.

Warto oczywiście pamiętać, że kredyt gotówkowy na zabieg lub leczenie jest udzielany osobom o odpowiedniej zdolności kredytowej. Dodatkowo zawsze przed zaciągnięciem takiego zobowiązania należy ocenić, czy jest ono faktycznie potrzebne. Nie zawsze trzeba korzystać z odpłatnej usługi medycznej; warto też przeanalizować, czy wzięcie kredytu nie obciąży zbyt mocno domowego budżetu. To jednak kwestie, nad którymi warto zastanowić się przy zaciąganiu każdego rodzaju zobowiązania.

 

Artykuł powstał we współpracy z Medikredyt.pl