„Polacy coraz częściej wracają do kraju z emigracji” – takie hasło co chwilę słychać w naszej przestrzeni publicznej. Oczywiście jest to prawda, jednak nie oznacza to, że obecnie nie ma w Polsce osób, które na poważnie planują opuszczenie naszego kraju w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Z badań wynika, że Polacy są chętni do powrotu do kraju, jednak wielu z nas nadal wyjeżdża z Polski, najczęściej wybierając Niemcy jako kraj docelowy.
To prawda, że Polacy coraz częściej chcą wracać do ojczyzny. Jednak sprawa jest bardziej skomplikowana
Z badania platformy Clicktrans opublikowanego na łamach bankier.pl wynika, że w 2024 roku więcej było w Polsce powrotów niż wyjazdów z kraju. Udział przeprowadzek do Polski wzrósł w stosunku do roku 2023 o 5 punktów procentowych i wyniósł 66 proc.
Największy odsetek powrotów notowaliśmy w latach 2020 i 2021 – odpowiednio 77 i 71 proc. Wyniki z ostatnich dwóch lat niestety odbiegają znacznie od tych danych. Dane potwierdzają, że pomimo zawirowań pandemicznych, Polacy chcieli podjąć trud powrotu do kraju po wielu latach życia na obczyźnie.
Jeżeli Polak chce emigrować, to najczęściej do Niemiec
Z danych wynika, że Niemcy to państwo, do którego Polacy chcą emigrować najczęściej. Pomimo tego, że mieszkańcy naszego kraju od lat byli kojarzeni z wyjazdami do Wielkiej Brytanii, od jakiegoś czasu możemy obserwować spadek zainteresowania emigracją do tego kraju. Co ciekawe, oprócz emigracji do Niemiec, Polacy również często decydują się także na powroty zza naszej zachodniej granicy. Na drugim i trzecim miejscu są Hiszpania i Holandia – do tych dwóch krajów Polacy chcą również bardzo często emigrować.
Polacy podają szereg powodów, dla których decydują się na powrót do ojczyzny
Chęć wychowywania swoich dzieci w polskiej kulturze i polepszenie sytuacji na rynku polskim rynku pracy, to dwa najważniejsze powody reemigracji, podawane przez portal powroty.gov.pl. Oczywiście wracający Polacy często kierują się także nieskrywaną nostalgią za ojczyzną czy chęcią otwarcia własnej firmy za pieniądze, zgromadzone przez wiele lat pracy na Zachodzie.
Wielu Polaków jest także zmęczonych mieszkaniem w krajach Zachodu. Nie od dzisiaj wiadomo, że osoby, które zdecydowały się na emigrację, zmagają się z szeregiem negatywnych stanów psychicznych. Ich powodem są przede wszystkim bariera językowa, problemy z adaptacją i chroniczne poczucie wyobcowania. Dla niektórych naszych rodaków taka sytuacja jest nie do wytrzymania i chcą wrócić do ojczyzny nawet wtedy, gdy taka decyzja nie byłaby korzystna dla nich z powodów finansowych.