Dziś w nocy postanowiono: Polska nie jest już krajem rozwijającym się. Jest rozwiniętym, jesteśmy w elicie!

Finanse Gorące tematy Państwo dołącz do dyskusji (1123) 30.09.2017
Dziś w nocy postanowiono: Polska nie jest już krajem rozwijającym się. Jest rozwiniętym, jesteśmy w elicie!

Maja Werner

Dziś w nocy agencja FTSE Russell ogłosiła, że Polska nie jest już krajem rozwijającym się. Ale to bardzo dobra wiadomość, ponieważ dołączyliśmy do elitarnego składu krajów rozwiniętych. 

Jakkolwiek wskaźniki i rankingi ekonomiczne nie przekładają się na życie przeciętnego Polaka, to jednak potrafimy zwariować na punkcie obniżania czy podnoszenia ratingów Polski. Patrzy na nie cały świat podejmując decyzje np. w kwestii lokaty kapitału. Więc nawet jeśli dziś rano nagle magicznie w garażu nie pojawiło się o 10 lat młodsze auto, wydarzenia, które miały miejsce w nocy należy przyjąć z wielkim zadowoleniem.

Polska dołączyła do krajów rozwiniętych

Pracowaliśmy na to bardzo ciężko przez ostatnich 28 lat. Najpierw żarli się między sobą politycy, potem ludzie na ulicy, ostatnio już nawet całe rodziny, ale mimo wszystko w tej atmosferze nieustannego konfliktu i sporu – szliśmy w dobrym kierunku, bo do przodu.

W najnowszym komunikacie FTSE Russell czytamy – jako główną wiadomość – że Polska zostanie awansowana do grona krajów rozwiniętych.

FTSE Russell to dostawca indeksów giełdowych o międzynarodowej renomie i wpływa na podejmowane na całym świecie decyzje inwestycyjne. W swoim komunikacie pogratulował polskiemu rządowi sukcesów w budowaniu pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Polska nie jest już wśród krajów rozwijających się – czy to dobrze?

Jednocześnie jednak, choć wskaźnik napawa optymizmem w kwestii symbolicznej, istnieje wiele wątpliwości do tego czy przyniesie spodziewane korzyści ekonomiczne dla naszego kraju. A to z takiego powodu, że do tej pory Polska była zdecydowanym liderem drugiej ligi. Tymczasem teraz znajdzie się w gronie outsiderów w grupie krajów rozwiniętych. Istnieje pogląd, że takie przesunięcie może wręcz zaowocować spadkiem oczekiwanego poziomu inwestycji.

Polska zdaniem FTSE Russell znajduje się zatem w gronie 25 najmocniejszych gospodarek na świecie, obok takich państw jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Niemcy czy Francja. Jest jedynym krajem z Europy Środkowo-Wschodniej, któremu kiedykolwiek udało się osiągnąć tego typu pułap. Komunikat agencji będzie miał swoje urzeczywistnienie w 2018 roku kiedy dojdzie do aktualizacji klasyfikacji.