Polskie służby chcą wydobyć informacje od Apple?

Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (50) 21.04.2016
Polskie służby chcą wydobyć informacje od Apple?

Maciej Lewczuk

Pojawił się raport, z którego wynika, że polskie służby chcą wydobyć informacje od Apple.

Afera związana z żądaniem złamania zabezpieczeń smartfona firmy Apple, który przedstawiły producentowi służby USA, wywołał nielichą dyskusję wśród dziennikarzy, prawników, użytkowników telefonów i innych. Co pewien czas publikowany jest raport dotyczący zapytań, które kierują do producenta służby wywiadowcze i policyjne wielu krajów, które chcą wydobyć informacje od Apple.

Apple opublikowało raport, który dotyczy zapytań, z którymi występują do firmy służby wielu krajów. Dane dotyczą drugiej połowy 2015 roku. Wynika z niego, między innymi, że wspomnianych zapytań spłynęło do firmy ponad 30 000. Nie wszystkie wnioski zostały rozpatrzone.

Okazuje się, że bardzo często zapytania dotyczyły usługi iTunes i iCloud i były przesyłane głównie z terytorium USA. Okazuje się także, że nieco zapytań zostało wysłanych przez polskie służby. 22 wnioski dotyczą sporej ilości sprzętu – aż 56 000 produktów Apple. Wysyłali je celnicy i skarbówka. Można się domyślać, że chodziło o import oraz sprzedaż produktów firmy.

Tylko 12 z wniosków zostało załatwionych pozytywnie i służby otrzymały dane o kontach właścicieli telefonów. Jeśli chodzi o USA, to służby złożyły 5192 wnioski o oddanie dostępu do kont, a zrealizowano pozytywnie 4411. Informacje na temat kont mogą posłużyć do eliminacji zagrożeń związanych z terroryzmem, kradzieżami, stalkingiem, etc.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych z bezpieczeństwem danych, działaniami służb, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.