Spotkałeś porzuconego psa lub kota? Masz obowiązek zawiadomić schronisko lub policję!

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (21)
Spotkałeś porzuconego psa lub kota? Masz obowiązek zawiadomić schronisko lub policję!

Porzucony pies a prawo. Po podwórku błąka się porzucony kot, jakiś drań przywiązał psa do drzewa w lesie i odjechał w siną dal? Nie tylko warto coś z tym zrobić, ale wręcz przepisy ustawy nakładają na Ciebie taki obowiązek! 

To nigdy nie są przyjemne historie. A czasem jak czytam serwisy informacyjne, to nawet podnosi mi się ciśnienie. Rzadko kiedy opowiadają one o zwierzakach, którym akurat właściciel umarł albo po prostu uciekły z domu i się błąkają – choć i takie historie się zdarzają. Jednakże zdecydowanie częściej scenariusze te przyjmują o wiele mniej korzystny obrót.

A to na przykład w domu pojawiło się dziecko i właściciele zdecydowali się wywieźć swojego dziesięcioletniego pupila do lasu, skazując go na łaskę natury. Wzrost liczby porzucanych zwierząt masowo wzrasta w okolicy wakacji ponieważ… właściciele nie mają z kim zostawić zwierzaka, a podróż życia do Hurghady była akurat w promocyjnej cenie. Wyrzucają go więc na środku drogi w drodze na lotnisko.

Porzucony pies a prawo

Dla takich ludzi przeznaczone jest osobne miejsce w Piekle, natomiast w niniejszym wpisie opowiem jak powinniśmy reagować, kiedy staniemy w oko z efektem ich bezmyślności.

Okazuje się, że kwestia ta znajduje dość szczegółowe uregulowanie w polskim prawie. Wczoraj pisaliśmy co prawo mówi o sąsiedzie, który więzi psa na łańcuchu. Dziś również sięgamy do ustawy o ochronie zwierząt, tym razem art. 9a. Przepis ten nakłada na nas obowiązek odpowiedniego zachowania w przypadku spotkania porzuconego psa lub kota.

Co więcej, dodatkową uwagę przywiązuje do pozostawienia zwierzęcia „na uwięzi” co jest oczywistą reakcją ustawodawcy na medialne historie o ludziach zostawiających swoje psy przywiązane do drzewa w parku/lesie/puszczy, a zdarzyło się nawet na górskim szlaku w Tatrach.

Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.

Z jaką sankcją musimy się liczyć, jeśli pomimo świadomości o ciążącym na nas obowiązku nie zdecydujemy się na powiadomienie odpowiedniego organu? Art. 9a to przykład lex imperfecta, a więc za niedostosowanie się do jego treści nie grożą nam żadne konsekwencje. Co wydaje się dość zrozumiałe, biorąc pod uwagę charakter przepisu.

Pamiętajcie jednak, że polskie prawo w sposób stanowczy i jasny wymaga od nas, by zachować się przyzwoicie.

Problemy ze zwierzętami, w których pomocna może okazać się interwencja prawnika? Lepiej trafić nie mogłaś/eś. Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół profesjonalnych prawników, u których możesz zamówić na przykład pisemną poradę prawną. Swój problem możesz przedstawić pod adresem e-mail kontakt@bezprawnik.pl, a w zamian otrzymasz bezpłatną wycenę usługi.