Wizja kontroli skarbowej jest przerażająca dla wielu przedsiębiorców, jednak w rzeczywistości nie wszyscy powinni się jej obawiać. Niektórzy podatnicy są narażeni na kontrolę bardziej niż inni. Jakie są najczęstsze powody kontroli z urzędu skarbowego i jakie grupy przedsiębiorców mogą się jej spodziewać?
Najczęstsze powody kontroli z urzędu skarbowego? Kwestie związane ze zwrotem VAT
Zdaniem wielu doradców podatkowych przedsiębiorcy, którzy złożą wniosek o zwrot podatku VAT – a sam zwrot jest szczególnie wysoki i wyróżniający się na tle poprzednich – mogą spodziewać się kontroli. Jest ona prawdopodobna też w momencie, gdy przedsiębiorca składa wniosek o zwrot VAT po raz pierwszy. W takiej sytuacji skarbówka może sprawdzać rejestry VAT i faktury, weryfikując kwoty podlegające zwrotowi.
Warto zresztą pamiętać, że wszelkie kwestie związane z VAT są „oczkiem w głowie” obecnej ekipy rządzącej, jeśli chodzi o kontrolę przedsiębiorców. Nie powinno zatem dziwić, że zwroty VAT są szczególnie kontrolowane.
Niskie dochody, wysokie koszty
Jeśli chodzi o najczęstsze powody kontroli z urzędu skarbowego, to wątpliwości odpowiednich organów może wzbudzić sytuacja, w której przedsiębiorca wykazuje stosunkowo niewielkie dochody lub nawet stratę, ale za to ma wysokie koszty uzyskania przychodu, a sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas. Pojawia się wtedy pytanie o opłacalność prowadzenia tego biznesu. Dodatkowo jeśli przedsiębiorca nie ma innego źródła dochodu – o to, z czego właściwie żyje. To również może wydać się skarbówce podejrzane.
Wątpliwości skarbówki wciąż wzbudza działalność w internecie, ale nie tylko
Co ciekawe, skarbówka wciąż częściej kontroluje też tych przedsiębiorców, którzy prowadzą swoje biznesy w sieci. Chodzi m.in. o właścicieli sklepów internetowych, ale też blogerów czy osoby, które czerpią zysk z działalności reklamowej, tworzą własne produkty elektroniczne czy świadczą usługi doradcze online. Nie jest to wprawdzie zjawisko tak powszechne jak jeszcze kilka lat temu, ale nadal można zauważyć pewną tendencję. Warto zresztą pamiętać, że przepisy prawa w tym zakresie nie zawsze nadążają za szybko zmieniającą się rzeczywistością. To często też ma wpływ na wątpliwości odpowiednich organów wobec czynności podejmowanych przez przedsiębiorców.
Co ciekawe, jeszcze kilka grup przedsiębiorców ma budzić zainteresowanie skarbówki. Chodzi o branżę motoryzacyjną, obrót nieruchomościami, handel hurtowy tytoniem czy usługi finansowe i doradztwo podatkowe.
Paradoksalnie jednak jest coraz mniej kontroli celno-skarbowych i podatkowych
Jeśli jednak komuś wydaje się, że kontrolujący niestrudzenie szukają kolejnych „ofiar” i prześwietlają coraz więcej firm, to okazuje się, że jest w błędzie. Z roku na rok liczba kontroli spada, co potwierdza zresztą sama KAS. Tylko w 2019 r. (w porównaniu do 2018) liczba kontroli celno-skarbowych zmniejszyła się o 14,5 proc., natomiast podatkowych – o 11,6 proc.