Bank Gospodarstwa Krajowego zachęca przedsiębiorców do wsparcia odbudowy Ukrainy. Proponuje nawet pożyczka dla firm, które przeznaczą pieniądze na ten cel. Nabór wniosków startuje już w kwietniu 2025 roku, a przedsiębiorcy (jeżeli spełnią warunki) będą mogli skorzystać z preferencyjnego oprocentowania kredytu.
Pożyczka dla firm, które chcą inwestować w Ukrainie
Bank Gospodarstwa Krajowego wyszedł z ciekawą inicjatywą, jaką jest pożyczka dla firm. Pożyczka na odbudowę Ukrainy może wynieść maksymalnie 10 milionów złotych i zostać udzielona na 10 lat. BGK w tym przypadku jest operatorem programu, pożyczek jednak będą udzielać partnerzy finansujący, czyli banki, które podpisały z BGK w tym zakresie umowę. Te banki to: Bank Ochrony Środowiska, Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych, Lubelska Fundacja Rozwoju oraz Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego.
Nabór wniosków startuje już w kwietniu 2025 roku. Kredyt ma pomóc stworzyć przestrzeń dla polskich przedsiębiorców do udziału w rynku ukraińskim. Zgodnie z zapowiedziami instytucji finansowych – na tym kredycie skorzystają przede wszystkim polscy przedsiębiorcy. Kredyty mogą jednak mieć korzystny wpływ również na ukraińską gospodarkę. Kredyt wydaje się więc doskonałym przykładem owocnej współpracy transgranicznej.
Pożyczka na preferencyjnych warunkach
Pożyczka dla firm, popularnie zwany Pożyczką na odbudowę Ukrainy może maksymalnie wynieść 10 milionów złotych. Bank będzie go udzielał na maksymalnie 10 lat (przy karencji w spłacie na poziomie 12 miesięcy). Oprocentowanie wyniesie 2%, czyli to naprawdę kusząca oferta (szacuje się, że kredyty dla przedsiębiorców w Polsce mogą mieć oprocentowanie na poziomie pomiędzy 5, a nawet 15%).
Budżet programu „Pożyczka na udział w Odbudowie Ukrainy” ma wynieść 250 milionów złotych. Kredyty są dostępne dla przedsiębiorców z różnych sektorów, warunkiem jednak jest oferta, która może skutecznie wesprzeć Ukrainę w procesie odbudowy. Co ciekawe, dla części branż przewidywane są dodatkowe preferencje.
Jakie warunki musi spełnić firma?
Wsparcie finansowe w postaci pożyczki dla firm na odbudowę Ukrainy można uzyskać na działania takie jak realizacja przedsięwzięć związanych z realizacją kontraktów na rzecz podmiotów z Ukrainy. Tutaj BGK wskazuje, że jest to:
Organizacja transportu, magazynowania i logistyki związanej z dostarczaniem towarów i usług dla ludności, a także materiałów budowlanych, maszyn, technologii i innych zasobów potrzebnych do realizacji projektów na Ukrainie, rozwój zasobów przedsiębiorstwa niezbędnych do udziału w inwestycjach związanych z odbudową i rozbudową infrastruktury Ukrainy (m.in. drogowej, kolejowej, energetycznej, sieci wodociągowej, budownictwa użyteczności publicznej oraz mieszkaniowego), usługi przygotowania studiów wykonalności lub projektów inwestycyjnych na potrzeby inwestycji realizowanych na terenie Ukrainy, finansowanie działań firm z branży medycznej związanych z wytwarzaniem produktów medycznych, w szczególności protez i opatrunków medycznych, które będą dostarczane na Ukrainę.
Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć środki z pożyczki również na przedsięwzięcia związane z importem usług i produktów dostarczanych przez kontrahentów z Ukrainy, czy na przedsięwzięcia związane z dostarczaniem towarów i usług do firm, które uczestniczą w odbudowie potencjału gospodarczego Ukrainy, bezpośrednio w celu realizacji tej działalności.
Pożyczka dla firm na odbudowę Ukrainy – te branże są premiowane
Niektóre branże (można stwierdzić, że są to branże strategiczne) mogą skorzystać z preferencyjnych warunków. Pożyczka dla firm na odbudowę Ukrainy chce szczególnie zachęcić do działania przedsiębiorców z branży medycznej, związanej z wytwarzaniem produktów medycznych (szczególnie protez i opatrunków medycznych, które będą dostarczane na Ukrainę). Tutaj przedsiębiorcy mogą liczyć na obniżone oprocentowanie – do 1%.
Z kolei przedsiębiorcy, którzy przedstawią dokumenty potwierdzające wcześniej nawiązaną współpracę z kontrahentami z Ukrainy, np. dokumenty celne, faktury, umowy zyskają obniżone oprocentowanie do 1,75%.
Pożyczki, których celem będzie inwestycja związana z odbudową i rozbudową infrastruktury Ukrainy (m.in. drogowej, kolejowej, energetycznej, sieci wodociągowej, budownictwa użyteczności publicznej oraz mieszkaniowego) będą mogły skorzystać z preferencyjnego okresu spłaty – nawet 144 miesiące (12 lat zamiast 10).
W przypadku realizacji przez firmy inwestycji budowlanych (na własną rzecz) karencja zostanie wydłużona do 24 miesięcy (zamiast 12).