Przedstawiciele tego zawodu to szczęściarze. W Wielki Piątek nie muszą pracować

Praca Dołącz do dyskusji
Przedstawiciele tego zawodu to  szczęściarze. W Wielki Piątek nie muszą pracować

W przeszłości pojawiały się głosy mówiące o tym, że Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy. Tak jest zresztą m.in. w Niemczech czy Norwegii. Na razie możemy jedna o tym zapomnieć. Okres poprzedzający Wielkanoc jest szczególnie intensywny m.in. dla kasjerów. Jest jednak pewna grupa zawodowa, która może cieszyć się kilkoma dniami wolnego. O kim mowa? 

Wielkanoc dla niektórych będzie pracowita

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt w Polsce, a zarówno Niedziela, jak i Poniedziałek Wielkanocny są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Dla osób, które w normalnym tygodniu pracy mają wolne weekendy, oznacza to tylko jeden dodatkowy dzień odpoczynku. Jak sama nazwa wskazuje, Niedziela Wielkanocna zawsze przypada w niedzielę, co nie daje prawa do dodatkowego urlopu.

Jednak i tak nie wszyscy będą wtedy mieli wolne. Część Polaków, zwłaszcza tych zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, będzie pracować nawet w trakcie świąt, jeśli taka możliwość została przewidziana w ich umowach. W takich przypadkach pracownicy, mimo że dzień jest uznawany za świąteczny, muszą stawić się do pracy, o ile zostało to wcześniej uzgodnione.

Trudny okres dla kasjerów i sprzedawców

Wielkanoc to także okres wyjątkowo intensywny dla pracowników handlu. Wprawdzie wiele sklepów pozostaje zamkniętych w świąteczne dni, to w przypadku franczyz oraz małych sklepów osiedlowych sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli właściciele tych placówek zdecydują się otworzyć sklep, klienci będą mogli zrobić zakupy nawet w Niedzielę Wielkanocną. Tego dnia właściciel może osobiście zająć się obsługą, stając za kasą.

Wielka Sobota również nie jest dniem całkowicie wolnym od pracy dla sprzedawców i kasjerów. Większość marketów będzie czynna aż do godziny 14:00, aby dać klientom czas na zrobienie ostatnich zakupów przed świętami.

Są jednak szczęściarze, którzy wolne będą mieć już w Wielki Piątek

Wielkanoc to czas, który w polskich domach wiąże się z ogromnym nakładem pracy – sprzątaniem, gotowaniem, przygotowywaniem świątecznych potraw czy zakupami, które zajmują niejednokrotnie cały dzień. Jednak dla wielu Polaków nadchodzące święta to także chwile relaksu i odpoczynku. Część osób, szczególnie uczniowie, zyska dodatkowe dni wolne. Dzieci i młodzież skorzystają z długiej przerwy świątecznej, która rozpocznie się już 17 kwietnia (Wielki Czwartek) –  powrócą do szkoły dopiero w środę, 23 kwietnia. Rzecz jasna z uczniami odpoczywać będą także nauczyciele

Niektórzy pracodawcy sektora prywatnego także mogą zdecydować się na dodatkowy dzień wolny, oferując swoim pracownikom odrobinę odpoczynku przed świątecznymi obowiązkami.

Petycja w sprawie wolnego Wielkiego Piątku

Poselski projekt ustawy wprowadzający wolne w Wigilię i Wielkanoc został zgłoszony już w 2018 roku, a pierwsze święto – 1 lutego 2025 roku – rzeczywiście trafio na listę dni wolnych od pracy. Z kolei propozycja wprowadzenia wolnego w Wielki Piątek, zamiast Święta Narodowego Trzeciego Maja, została przedstawiona w anonimowej petycji, która trafiła do Senatu w listopadzie ubiegłego roku. Jej autor argumentował, że taki dzień wolny byłby wyrazem tolerancji dla innych wyznań chrześcijańskich i zaznaczył, że Wielki Piątek jest dniem wolnym w wielu krajach Europy Zachodniej. Pomimo tego, że propozycja nie uzyskała poparcia rządu, nie ma obecnie żadnych dalszych prac legislacyjnych w tej sprawie.