- Bezprawnik -
- Edukacja -
- Nauczyciele mają dość tłumaczenia się z tego, dlaczego postawili jedynkę uczniowi
Nauczyciele mają dość tłumaczenia się z tego, dlaczego postawili jedynkę uczniowi
Zmiany w systemie oceniania w szkołach podstawowych budzą coraz większe kontrowersje. Okazuje się, że to już nie uczniowie muszą walczyć o lepsze stopnie, ale nauczyciele muszą tłumaczyć się z wystawiania jedynek. Gdzieniegdzie dochodzi wręcz do sytuacji, w której pedagodzy są naciskani przez dyrekcję, by unikać stawiania najniższych ocen. Dotyczy to zwłaszcza uczniów, których rodzice wykazują dużą determinację w egzekwowaniu „sprawiedliwości” wobec swoich dzieci.

Nauczyciele coraz częściej spotykają się z interwencjami dyrekcji, mającymi „zmiękczyć” ich stanowiska wobec uczniów. W skrajnych przypadkach dochodzi do sytuacji, w której oceny w szkole są podwyższane wyłącznie po to, by uniknąć konfrontacji z niezadowolonymi rodzicami.
Coraz więcej nauczycieli zwraca uwagę na rosnącą roszczeniowość rodziców
Przykładem może być przytoczona przez Strefę Edukacji historia nauczycielki matematyki z jednej z warszawskich szkół. Wystawiła ona uczniowi jedynkę na koniec roku z powodu braku zaangażowania chłopca w naukę. Chłopiec nie oddawał prac, unikał sprawdzianów i nie podejmował prób poprawy wyników. Dzień po wystawieniu oceny niedostatecznej nauczycielka otrzymała telefon od dyrekcji z pytaniem, czy na pewno zrobiła wszystko, by uczeń mógł zaliczyć przedmiot. Zasugerowano jej, że może warto dać mu jeszcze jedną szansę, ponieważ rodzice są niezadowoleni.
Podobne sytuacje zdarzają się w innych szkołach, a nauczyciele muszą przygotowywać dodatkowe raporty i zadania, które uczeń może, ale niekoniecznie musi, wykonać. Tylko po to, by formalnie wykazać, że zrobiono wszystko, aby uniknąć niezaliczenia przedmiotu.
W nowej rzeczywistości oceny w szkole są problemem... nauczyciela. To nauczyciel staje się głównym winowajcą słabych wyników ucznia
Rodzice, którzy kwestionują oceny swoich dzieci, często argumentują, że skoro uczeń do tej pory nie miał problemów, to najwyraźniej problem leży po stronie nauczyciela, który nie umie odpowiednio prowadzić zajęć. Efekt? Uczniowie, niezależnie od poziomu wiedzy, przechodzą z klasy do klasy, a system edukacyjny staje się coraz mniej wymagający.
Wielu nauczycieli przyznaje, że woli unikać konfliktu i zamiast jedynki stawia dwójkę. Tylko po to, by nie narażać się na skargi. Niestety w ten sposób automatycznie doprowadza do stopniowego zaniku realnej oceny postępów ucznia i dewaluuje wartość ocen szkolnych.
Wiele wskazuje na to, że coraz trudniej będzie nauczycielom wystawiać oceny niedostateczne. Taka praktyka może doprowadzić do dalszego obniżenia poziomu nauczania i nieprzygotowania uczniów do przyszłych wyzwań.
06.06.2026 12:58, Rafał Chabasiński
06.06.2026 10:20, Piotr Janus
06.06.2026 9:02, Rafał Chabasiński
06.06.2026 8:00, Rafał Chabasiński
06.06.2026 7:27, Mariusz Lewandowski
06.06.2026 6:05, Mateusz Krakowski
05.06.2026 16:07, Piotr Janus

Kupują zniszczone książki za 20 zł i sprzedają na Allegro o kilkaset procent drożej. Oto legalny trik
05.06.2026 15:18, Aleksandra Smusz
05.06.2026 14:29, Marcin Szermański
05.06.2026 13:41, Rafał Chabasiński
05.06.2026 12:54, Joanna Świba
05.06.2026 12:06, Edyta Wara-Wąsowska
05.06.2026 11:19, Piotr Janus
05.06.2026 10:31, Edyta Wara-Wąsowska
05.06.2026 9:57, Jakub Bilski
05.06.2026 9:21, Mateusz Krakowski
05.06.2026 8:37, Mateusz Krakowski
05.06.2026 7:44, Aleksandra Smusz

Mówi, że mieszkając z partnerem, oszczędza 2000 zł miesięcznie. Proste obliczenia pokazały, że się myli
05.06.2026 6:58, Aleksandra Smusz
04.06.2026 9:20, Joanna Świba
04.06.2026 8:33, Mateusz Krakowski
04.06.2026 7:53, Aleksandra Smusz
04.06.2026 7:07, Aleksandra Smusz
03.06.2026 15:43, Marek Śmigielski
03.06.2026 14:57, Joanna Świba
03.06.2026 14:09, Piotr Janus
03.06.2026 13:22, Rafał Chabasiński



























