Pracownicy AMAZONa wywalczyli wolny świąteczny poniedziałek – chętnym firma zapłaci podwójnie

Praca Dołącz do dyskusji
Pracownicy AMAZONa wywalczyli wolny świąteczny poniedziałek – chętnym firma zapłaci podwójnie

Pracownicy polskiej filii firmy AMAZON dowiedzieli się, że szefostwo chciało, by pracowali w normalnym trybie w świąteczny poniedziałek – 6 kwietnia 2015 roku. Przedstawiciele związków zawodowych wysłali do szefostwa pismo, w którym nie zgadzają się na takie nakazy.

Pracownicy zwrócili się do firmy o takie ułożenie harmonogramu prac, by każdy z pracowników, mógł skorzystać z czasu wolnego, a zakładowi wywiązać się ze zobowiązań.

O krótki komentarz w powyższej sprawie poprosiliśmy eksperta zespołu prawnego bezprawnik.pl:

Kodeks pracy oczywiście przewiduje dni wolne od pracy delegując nas w tej materii do ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r.o dniach wolnych od pracy. W gronie tym znajduje się też „drugi dzień Wielkiej Nocy”. Jednakże ten sam kodeks pracy przyjmuje również możliwość pracy w święta, pod warunkiem zapewnienia przez pracodawcę analogicznie wolnego dnia w najbliższym terminie lub dodatkowego wynagrodzenia za godziny pracy w święta. Szerzej na ten temat mówi art. 15111  ustawy.

Firma przychyliła się do tego wniosku i zaproponowała iście salomonowe rozwiązanie. Poniedziałek będzie dniem pracy na takich zasadach, że nie będzie podzielony na zmiany (tak jak miało to miejsce dotychczas), ale każdy z pracowników dobrowolnie będzie mógł zgłosić się do pracy, a za wykonane zadania dostanie 200% zwyczajowego wynagrodzenia.

Każdy, komu pracodawca nakazuje pracę w dni wolne, święta, w większym wymiarze niż przewidziany regulaminem czy umową, a także nie płaci odpowiednio za dodatkową pracę, powinien zwrócić się do naszych prawników, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl. Zawsze chętnie doradzą i pomogą nawet w najtrudniejszych sprawach.

Zdjęcie pochodzi z serwisu shutterstock.com