Ostatnie lata przyniosły istotne zmiany w Polsce w kontekście przestrzegania praw człowieka zarówno w społeczeństwie, jak i w biznesie. Raport UN Global Compact Network Poland ujawnił, że prawa człowieka nadal są łamane. Kwestie typu różnice w wynagrodzeniach między płciami, szklany sufit, dyskryminacja osób LGBTQIA+ i osób z niepełnosprawnościami wymagają poprawy.
Jeśli zmiany nie przyspieszą, pełną równość w środowiskach pracy osiągniemy dopiero za 131 lat. Tak wynika z „Global gender gap report”, opublikowanego niedawno przez Światowe Forum Ekonomiczne.
Biznes powinien promować prawa człowieka
Według raportu „W drodze do DEI” pomimo postępów w świecie prawa człowieka wciąż nie są w pełni respektowane, a sytuacja w Polsce, jeśli chodzi o rasizm, ksenofobię, homofobię i antysemityzm, uległa pogorszeniu. Ponad 80 proc. osób LGBTQIA+ nad Wisłą obawia się o swoje bezpieczeństwo z powodu dyskryminacji, przeszło jedna piąta doświadczyła agresji fizycznej, a ponad połowa – słownej.
Jak wskazano w raporcie, pomimo rosnącej roli biznesu w Polsce i zdolności międzynarodowych korporacji do realnego wpływania na standardy życia i prawa pracownicze, nadal istnieją poważne problemy związane z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn, dyskryminacją osób LGBTQIA+ oraz osób z niepełnosprawnościami. Te problemy ujawniają się w postaci luki płacowej między płciami, szklanym suficie oraz trudnościami w swobodnym wyrażaniu swojej tożsamości płciowej lub orientacji seksualnej w miejscu pracy.
Problemem są również niedokładne przestrzeganie prawa pracowników-migrantów, niedoreprezentowane kobiet na stanowiskach kierowniczych oraz ageizm polegający na utrudnianiu kontynuowania kariery zawodowej pracownikom z długim stażem oraz piętrzeniu trudności w nabywaniu kompetencji przez młodszych podwładnych.
Co zrobić, by bardziej szanować prawa człowieka?
Jakie działania podjąć, aby mocniej poszanować prawa człowieka? Zdaniem Kamila Wyszkowskiego, dyrektora wykonawczego UN Global Compact Network Poland, potrzeba ambitniejszego podejścia do urlopów rodzicielskich, ochrony sygnalistów oraz udzielenia wsparcia mniejszościom seksualnym.
Wyzwania wymagają pilnych działań zarówno na poziomie rządowym, jak i biznesowym, ponieważ – jak zaznaczył Wyszkowski w wywiadzie dla Newserii – równość, wolność i respektowanie prawa wynikającego z uregulowań międzynarodowych powinny być normą, a nie czymś, o co trzeba walczyć. Ponadto ze wspomnianego raportu wynika, że wprowadzenie zasad DEI (różnorodności, równości i włączania) jest nie tylko moralnie właściwe, ale także ekonomicznie opłacalne dla firm. Badania pokazują, że firmy, które przestrzegają tych standardów, osiągają lepsze wyniki i są atrakcyjniejsze dla potencjalnych pracowników. Różnorodność zespołowa pozwala bowiem lepiej zrozumieć potrzeby rynku i klientów.