Jest luka w przepisach. Można dostać 500 zł, ale trzeba dotrzymać terminu

Dobre wiadomości Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji (23)
Jest luka w przepisach. Można dostać 500 zł, ale trzeba dotrzymać terminu

Bon turystyczny przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia. Można nim płacić do końca września tego roku. Okazuje, że nie którzy rodzice, choć mają dzieci w tym wieku, nie mogą z tej pomocy skorzystać. „Fakt” znalazł furtę w przepisach. Taka wiedza, przed najdroższymi od lat, wakacjami może się przydać.

Prawo do bonu turystycznego

Przepisy mówią, że bon turystyczny jest dla dziecka, które w dniu wejścia w życie ustawy było uprawnione do pobierania 500 plus lub nabędzie prawo do pobierania tego świadczenia do końca 2021 roku. Problem dotyczy dzieci, które urodziły się pod koniec zeszłego roku, a których rodzice wniosek o 500 plus złożyli już w 2022 roku. Dotąd wydawało się, że oni na bon się nie załapali. Dziennikarze „Faktu” uważają, że jest jednak sposób, by go otrzymać. Kluczowy jest jeden termin. Chodzi o moment złożenia wniosku o 500 plus. Jeśli rodzice zrobili to w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka, to prawo do świadczenia mają od dnia narodzin. Czyli prawo to 500 plus nabyli przed końcem 2021 roku. Jeśli tak, to nawet gdy wniosek został złożony po 1 stycznia 2022 roku, rodzic nie traci prawa do bonu turystycznego.

Obsługą programu zajmuje się ZUS. Rodzice nie składają żadnych wniosków. Wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych  ZUS i tam można bon aktywować.  W menu wybiera się zakładkę „Ogólny”, a następnie zakładkę „Polski Bon Turystyczny”. Po kliknięciu w nią, pokazuje się „Mój bon” i data ważności. Niestety w przypadku rodziców, których problem opisujemy, bonu nie można wygenerować. W takiej sytuacji wniosek trzeba złożyć w Polskiej Organizacji Turystycznej.

500 plus 500

Wartość bonu to 500 zł. W przypadku dzieci niepełnosprawnych jest to 1000 zł. Bonem można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce. Choć bon jest ważny do końca września, to nie znaczy, ze również wyjazd trzeba zrealizować do tego czasu. Wystarczy opłacić nim usługę, a sama impreza może się odbyć po 30 września 2022 roku. Rodzic nie dostaje gotówki. Po aktywowaniu bonu, w momencie gdy rodzic będzie chciał go użyć dostanie na telefon komórkowy kody, które pozwolą zrealizować płatność. Nie trzeba jednorazowo wydawać całych 500 zł. Bon działa, jak elektroniczna portmonetka. Ilość transakcji jest dowolna. Ograniczeniem jest limit 500 zł.

Przed rezerwacją wyjazdu czy imprezy warto sprawdzić czy organizator akceptuje płatność bonem. Listę miejsc można znaleźć pod tym adresem https://bonturystyczny.polska.travel/.