Z dofinansowania w ramach „Czystego Powietrza” co roku korzystają tysiące osób, które dzięki pozyskanym środkom są w stanie np. zamontować panele fotowoltaiczne, pompę ciepła czy dokonać termomodernizacji budynku. Okazuje się jednak, że część beneficjentów ma problem z pozyskaniem środków. Najprawdopodobniej na realizację programu… zabrakło pieniędzy.
Problem z wypłatami środków w ramach programu Czyste Powietrze
Na początku roku podano najnowsze statystyki programu Czyste Powietrze – okazuje się, że na dzień 5 stycznia 2024 r. złożono już łącznie ponad 758 tys. wniosków o dofinansowanie na blisko 21,7 mld zł dofinansowania. Co więcej, tylko między 23 grudnia 2023 r. a 5 stycznia 2024 r. złożono 3718 wnioski na kwotę blisko 226 mln zł.
Liczby są zatem imponujące – i nie powinno to zresztą specjalnie dziwić, bo Czyste Powietrze cieszy się ogromną popularnością, zarówno ze względu na wysokość możliwego dofinansowania, jak i fakt, że środki można uzyskać na różne działania. Jak jednak informuje „Business Insider” okazuje się jednak, że część beneficjentów ma obecnie problem z pozyskaniem środków. Sprawie postanowił przyjrzeć się Polski Alarm Smogowy, do którego spływały niepokojące sygnały o opóźnieniach w otrzymywaniu dotacji z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Z ustaleń Alarmu wynika, że wojewódzkie fundusze nie otrzymały wystarczającej puli środków na realizację dopłat z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak twierdzi PAS, najprawdopodobniej zabrakło pieniędzy na dalszą realizację programu. Jeśli faktycznie tak jest i wystąpiły kłopoty z płynnością finansową, to byłaby to najpewniej pierwsza taka sytuacja w całej historii programu – a Czyste Powietrze funkcjonuje już od 2019 r. (a czas trwania programu przewidziano na 10 lat).
„BI” zwrócił się z pytaniem do NFOŚiGW, skąd wynikają opóźnienia w wypłatach dofinansowania dla części beneficjentów – i czy środki na dalszą realizację programu już się skończyły. Jak w odpowiedzi poinformowała rzeczniczka Funduszu Ewelina Steczkowska,
Środki finansowe przekazane są sukcesywnie do poszczególnych WFOŚiGW zgodnie ze składanymi do NFOŚiGW wnioskami o płatność i możliwościami finansowymi NFOŚIGW.
Pomóc może KPO, ale najpierw trzeba odblokować środki na ten cel
Głos w sprawie problemów z dopłatami z programu Czyste Powietrze ma zabrać jeszcze w tym tygodniu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Co jednak jeśli okaże się, że faktycznie brakuje środków? Jak twierdzi lider PAS Andrzej Guła, ratunkiem mogłyby się okazać środki z KPO zapisane na walkę ze smogiem – mowa o 3 mld euro. Sęk w tym, że najpierw te środki musiałyby trafić do Polski. Może się zatem okazać, że rząd na razie będzie musiał poradzić sobie w inny sposób i znaleźć pieniądze na kontynuację realizacji programu z innego źródła.