Od dziś profil zaufany można utworzyć w banku – w końcu od ręki dogadamy się z urzędami przez internet

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (23)
Od dziś profil zaufany można utworzyć w banku – w końcu od ręki dogadamy się z urzędami przez internet

Profil zaufany pozwala na integrację z urzędami, jednakże dotąd stworzenie go nie było zbyt wygodne. Od dziś profil zaufany potwierdzenie będzie mógł uzyskać przez banki, a na pierwszy ogień poszły PKO BP i Inteligo. 

Do tej pory, aby stworzyć profil zaufany należało udać się do jednego z urzędów wyszczególnionych na stosownych listach, a następnie wypełnić formularz i cierpliwie oczekiwać na decyzję odpowiedniego organu. Trwało to około tygodnia, czyli teoretycznie nie było się do czego przyczepić, jeśli weźmiemy pod uwagę urzędnicze standardy.

Ale jednak mówiliśmy o (umiarkowanie udanej do tej pory) próbie przeniesienia relacji administracji publicznej do internetu. A w internecie wszystko dzieje się natychmiast. Anna Streżyńska jako minister cyfryzacji jest prawdopodobnie jedną z nielicznych właściwych osób na właściwym miejscu w świecie współczesnej polityki i jedną z jej ambicji było doprowadzenie na przykład platformy ePUAP do stanu powszechnej używalności. Jest na dobrej drodze, a krok pierwszy został poczyniony.

Profil zaufany – potwierdzenie w banku PKO BP i Inteligo

Bankowość elektroniczna służy nam od dobrych piętnastu lat, banki posiadają wszelkie wiarygodne dane na nasz temat i już dość często nawet prywatne podmioty używają ich do weryfikacji naszej tożsamości. Również za pośrednictwem banków możliwe stało się odbieranie świadczeń z programu 500 plus. I wreszcie dziś jest pierwszy dzień, kiedy profil zaufany potwierdzenie będzie mógł otrzymać także za pośrednictwem banku.

Na razie tylko PKO BP w swojej standardowej postaci oraz usługi Inteligo, ale przyłączenie kolejnych instytucji bankowych jest pewnie tylko kwestią czasu, trwają już ponoć nawet ich testy.

Profil zaufany – potwierdzenie także u operatora telekomunikacyjnego?

Co ciekawe, wiele wskazuje na to, że ministerstwo pójdzie o krok dalej. Uwiarygodnić w oczach administracji publicznej będą mogły nas nie tylko banki, ale także operatorzy telekomunikacyjni, tacy jak Play, Plus, Orange, T-Mobile. Ciekawe jak z wirtualnymi markami, takimi jak Lajt Mobile, ponieważ jeden z naszych współpracowników jest ich abonentem, choć jego dowodu osobistego nikt tam nie widział na oczy. Oby ministerstwo było wybredne w sprawie takich partnerów.

Profil taki to absolutnie genialne rozwiązanie, które do tej pory nie było realizowane w najlepszy sposób, ale to się powoli zmienia. Jak widać powyżej – ułatwiono nieco sposób jego potwierdzenia. A ponadto stale powiększa się katalog spraw, które możemy załatwić przez internet. A więc na przykład rozpocząć procedurę tworzenia nowego dowodu osobistego, rejestracji samochodu czy kontroli stanu posiadania ZUS, jak również komunikować się z Wojskowymi Komendami Uzupełnień.