Świeżo upieczeni osiemnastolatkowie będą mogli pojechać na wakacje na koszt UE

Zagranica Dołącz do dyskusji (48)
Świeżo upieczeni osiemnastolatkowie będą mogli pojechać na wakacje na koszt UE

Czy czytają nas 18-latkowie? Właśnie zapowiedziano powrót programu DiscoverEU 2021, dający szansę darmowego zwiedzania Europy. Przerwany ze względu na pandemię program wróci w październiku 2021 roku. Warto więc trzymać rękę na pulsie.

DiscoverEU 2021 – podróże dla 18-latków

Program DiscoverEU to pomysł Parlamentu Europejskiej, który ma wprowadzić nastolatków w pierwszą samodzielną podróż po Europie, przy okazji umożliwiając im poznanie dziedzictwa kulturowego Starego Kontynentu. Założeniem programu jest wylosowanie wśród nastolatków puli biletów umożliwiających zwiedzenie wybranych miejsc w Europie. Program skierowany jest do osób, które do dnia losowania ukończyły 18 lat. Ze względu na pandemię w ubiegłym roku program nie doszedł do skutku. Tegoroczny ma wystartować prawdopodobnie w październiku. Uczestnicy programu będą mogli wyruszyć w 30-dniową podróż od marca 2022 roku do marca 2023 roku.

Jak dołączyć do programu DiscoverEU 2021?

W ramach programu rozdane zostanie 60 tysięcy travel passów, które umożliwią podróże koleją oraz autobusami i promami. W programie będą mogły wziąć udział osoby urodzone w roku 2002 i 2003. Zapisy ruszą prawdopodobnie w październiku 2021 roku. Warunkiem dostania się do programu jest zarejestrowanie się w systemie oraz odpowiedź na sześć pytań dotyczących historii i kultury Europy. Zwycięzców wyłonią urzędnicy Komisji Europejskiej. Pula biletów jest rozdzielana na poszczególne kraje UE  na podstawie liczby ludności.

Ze względu na pandemię twórcy programu przewidzieli dużą elastyczność co do rezerwacji oraz ubezpieczenia na wypadek nagłych zmian. W tym roku program będzie finansowany w ramach programu Erasmus+. Oznacza to, że uczestnicy będą mogli połączyć podróżowanie z wymianą edukacyjną. Uczestnictwo w programie będzie również obejmowało cykl spotkań odbywających się przed wyjazdem. W trakcie ich trwania uczestnicy zapoznają się z celem DiscoverEU 2021. Kolejne spotkanie będzie miało miejsce już w określonej lokalizacji. Jego celem będzie umożliwienie uczestnikom wejście w interakcję z lokalnymi mieszkańcami.

Program to z całą pewnością wyśmienita okazja, żeby młodzi obywatele państw Unii przekonali się,o różnorodności kultury i historii państw europejskich. Jest to też świetna kontra dla fali antyunijnego populizmu wśród nastolatków.