Na stronie RCL właśnie opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, który zakłada udzielanie pomocy publicznej małym, średnim i dużym firmom. Decyzję uzasadnia potrzeba wspierania polskiej gospodarki w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Na czym będzie polegał nowy program pomocowy dla firm?
Rządowy program pomocowy dla firm ma oparcie w Komunikacie Komisji Europejskiej z dnia 24 marca 2022 r. Stworzył on państwom członkowskim ramy prawne umożliwiające udzielenie przedsiębiorcom pomocy publicznej w celu złagodzenia skutków gospodarczych napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę.
Program pomocowy dla firm – kto może liczyć na wsparcie i na jakich warunkach?
Jak wskazuje uzasadnienie projektu – polskie przedsiębiorstwa silnie odczuwają skutki sankcji na Rosję i wprowadzonych przez Federację środków odwetowych. Wśród konsekwencji wymieniamy między innymi: spadek popytu, zakłócenia realizowanych umów i projektów, spadek obrotów, czy zakłócenia w łańcuchach dostaw.
Regulacja zawarta w § 3 projektu rozporządzenia mówi o tym, komu może być przyznane wsparcie. Zgodnie z jego treścią:
Pomoc publiczna może być udzielana mikroprzedsiębiorcom, małym przedsiębiorcom, średnim przedsiębiorcom oraz dużym przedsiębiorcom. Zarówno na cele obrotowe, jak i na cele inwestycyjne. Pod warunkiem, że pomoc jest nakierowana na łagodzenie skutków społeczno-gospodarczych kryzysu wywołanego agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.
Projekt wskazuje również na pewne podmioty wyłączone z kręgu beneficjentów programu. Chodzi tu np. o przedsiębiorców w trudnej sytuacji, definiowanej zgodnie z treścią art. 2 pkt 18 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014, podmioty wymienione w aktach nakładających sankcje, czy też pośredników finansowych.
Budżet programu to 65 mln zł. Co istotne, jak stanowi § 6 projektu rozporządzenia, pomoc może zostać udzielona wyłącznie w formie pożyczki. Wartość pomocy wyrazi ekwiwalent dotacji brutto. Szczegółowy sposób jego wyliczenia zamieszczono w § 8 ust. 1 i 2 projektu (na tej stronie).
Cele programu i źródła finansowania
Jak piszą projektodawcy w Ocenie Skutków Regulacji:
Projektowana regulacja będzie miała pozytywny wpływ na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorców, szczególnie z sektora MSP. Projektowane rozporządzenie może mieć pozytywny wpływ na sytuację ekonomiczną i społeczną rodziny, a także osób niepełnosprawnych i starszych.
Podstawowym celem wsparcia ma być poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw. Umożliwi to ich przetrwanie na rynku w warunkach kryzysu wywołanego agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Nowy program pomocowy dla firm ma też na celu utrzymanie zatrudnienia w gospodarce narodowej, a także zmniejszenie skali spadku dochodów gospodarstw domowych.
Celem jak najszybszego wdrożenia środków pomocowych, projektodawcy proponują wejście w życie rozporządzenia z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia. Ze względu na pilny charakter projektu oraz brak negatywnego wpływu na obywateli i sektor finansów publicznych, pominięto też etap konsultacji publicznych.
Jako źródło finansowania, projektodawcy wskazują przede wszystkim środki programów operacyjnych perspektywy finansowej 2014- 2020. Nie przewidziano finansowania pomocy ze środków budżetu państwa ani budżetu jednostek samorządu terytorialnego.