Lidl zrobił promocję: jak ci nie smakuje, to zwracamy kasę. Ludzie rozpakowują towar na parkingu i zwracają opakowania…

Gorące tematy Zakupy Dołącz do dyskusji (7358)
Lidl zrobił promocję: jak ci nie smakuje, to zwracamy kasę. Ludzie rozpakowują towar na parkingu i zwracają opakowania…

W moim porannym tekście jeden z czytelników stwierdził „Ja bym tak nie gloryfikował tych naszych przedsiębiorców, którzy w dużej mierze robią niezbyt uczciwe interesy”. A ja dalej uważam, że to jednak klienci tych przedsiębiorców, a nie sami przedsiębiorcy, są prawdziwym utrapieniem ziemi. Tej ziemi. 

To prawda, że nieuczciwych przedsiębiorców nie brakuje. Ale czy ktoś kiedyś zadał sobie trud poświęcenia uwagi nieuczciwym klientom? Ludziom wykorzystującym błędy sklepów, nadużywającym uprawnień wynikających z rękojmi, celowo uszkadzającym reklamowane produkty? Czy wreszcie uczestniczkom takiej promocji jak ta, która miała miejsce w Lidlu.

Promocja Lidla – Sprytnie i Tanio

O całej sprawie donosi portal Wrocławskie Jedzenie. Lidl przekonany o wysokiej jakości swoich produktów uznał „nasze produkty są tak dobre, że prawie nikt ich nie zwróci do sklepu, a nawet jeśli ktoś się uprze, że nasza kapusta kiszona w białym winie jest daleka od ideału, to i tak pewnie zyskamy więcej stałych klientów, niż stracimy”. No, ale… nie byli gotowi na starcie z pokoleniem „500+” i „państwo daje mi za mało”.

lidlsatysfakcja

Redakcja Wrocławskiego Jedzenia jakże trafnie wybrała kluczowe z naszego punktu widzenia elementy regulaminu tej akcji:

2. Klienci mogą dokonywać zwrotów produktów marki Lidl… zakupionych w terminie od 27 października do 30 listopada.

5. Za zwrócony produkt marki Lidl Klient otrzymuje zwrot uiszczonej przez niego ceny…

6. Dokonując zwrotu produktu marki Lidl Klient zobowiązany jest przedstawić:

II. Opakowanie zwracanego produktu marki Lidl, przy czym jego zawartość może być w stanie nienaruszonym lub częściowo zużytym, bądź zużytym

„Nienaruszonym, częściowo zużytym, bądź zużytym”

Z prawniczego punktu widzenia, punkt II regulaminu mógłby być prawdziwym źródłem debaty. Już na pierwszym roku studiów uczą nas bowiem, że w zależności od tego czy użyto w zdaniu zwrotu „albo”, „lub” czy też „bądź”, sens tego zdania może być zupełnie inny. Problem w tym, że zasad tych nie przestrzega nawet polski ustawodawca, rzadko więc zdarza się, by do zagadnienia „alternatywy”  w zdaniu odwoływał się ktoś starszy, niż… student drugiego roku prawa.

Regulamin ten należy rozumieć raczej dość jednoznacznie – promocja Lidla naprawdę dała jego klientom prawo zwrotu towaru, nawet jeśli został częściowo zużyty, bądź nawet zużyty. Prawdopodobnie nie przewidział jednak z jakim typem klientów będzie miał do czynienia.

Wiecie już dokąd ta historia zmierza? Tak, naprawdę znaleźli się ludzie, którzy nakupowali parówek, jedli je przez cały weekend, a następnie zaczęli okupować kasę dyskontu domagając się zwrotu pieniędzy w oparciu o parówkowe folijki…

lidl

Wrocławskie Podróże Kulinarne wyliczają:

Otóż mam znajomą pracującą w jednym z wrocławskich marketów Lidla pośpieszyła mi donieść – stosując terminologię używaną w słusznie minionej epoce – o dantejskich scenach, jakie mają miejsce w niemieckim dyskoncie od kilki dni. Przykłady?

– ludzie robią zakupy na 1000 zł, wypakowują towary w domu, a na drugi dzień przyjeżdżają do sklepu z koszykiem wypchanym pustymi pudełkami

– niektórzy nie czekają całego dnia, tylko robią zakupy po 500-700 zł, wypakowują wszystko w aucie na parkingu i po godzinie wracają zwrócić opakowania. Sporo osób robi to po kilka razy dziennie.

– znajoma opowiadała, że wieczorami po prostu brakuje im pieniędzy w kasie, bo tyle mają transakcji zwrotów

– spożywka, maszynki do golenia, podpaski, wszystko. Półki właściwie wymiecione

Chcieliśmy zweryfikować regulamin promocji we własnym zakresie, m.in. pod kątem możliwości odwołania promocji. I chyba rzeczywiście taki opis się w nim znajdował, ponieważ promocja Lidla chyba została już wycofana strony internetowej – w każdym razie obecnie nie działa. Trudno się dyskontowi dziwić, mnie zaś pozostaje spalić się ze wstydu z powodu moich pobratymców. Prawdopodobnie niektórzy z nich najgłośniej śmiali się z Jarosława Kuźniara i jego przygody ze sklepem Walmart. Z drugiej strony, Lidlu, czego ty się właściwie spodziewałeś wymyślając taką promocję i jeszcze dając jej taką nazwę?

fot. @KubaBiel // Twitter
fot. @KubaBiel // Twitter

Lidl – niby sklep spożywczy, a jednak i on ma limity cebuli jaką może zmieścić w ciągu miesiąca