Prywatne długi przedsiębiorcy mogą skończyć się problemami również dla jego firmy

Finanse Firma Prawo Dołącz do dyskusji
Prywatne długi przedsiębiorcy mogą skończyć się problemami również dla jego firmy

Niestety problem zadłużenia jest niezwykle widoczny zarówno w przypadku osób zatrudnionych na etacie, jak i przedsiębiorców. Dlatego nikogo nie dziwi sytuacja prowadzenia firmy przez osobę, która spodziewa się zajęcia komorniczego na rachunku bankowym. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą niestety mają w tym przypadku powody do zmartwień. W wielu wypadkach długi prywatne mogą skończyć się interwencją komornika także na rachunku firmowym.

Zajęcie komornicze na firmowym koncie za prywatne długi przedsiębiorcy

Mając jednoosobową działalność gospodarczą możemy niestety spodziewać się zajęcia komorniczego na rachunku firmowym za prywatne zadłużenia. Komornik działa tutaj na podstawie systemu OGNIVO, dzięki któremu możliwe jest łatwe namierzenie dłużnika. Bardzo złą wiadomością dla dłużników jest także brak kwoty wolnej od zajęcia w przypadku JDG.

Dlatego, jeżeli na koncie przedsiębiorcy znajdują się środki, których suma pokrywa się z wysokością zadłużenia, komornik może je swobodnie zająć. Przedsiębiorca może dysponować w takim wypadku tylko środkami pozostawionymi na rachunku.

Komornik musi jednak w takim wypadku trzymać się określonych zasad

Mimo tego, że w przypadku zajmowania konta przedsiębiorcy na JDG nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia, nie oznacza to, że komornik może robić, co chce. Jego obowiązkiem jest np. pozostawienie na koncie środków przeznaczonych na wynagrodzenia pracownicze wraz z podatkami. Jednak nie będzie to wynagrodzenie ustalone przez pracodawcę. W takim wypadku komornik ma obowiązek pozostawić sumę, która wystarczy do wypłaty wynagrodzenia w wysokości minimalnej z poprzedniego kwartału (ogłoszone przez GUS).

To jednak nie komornik decyduje o pozostawieniu kwoty na wynagrodzenia. To przedsiębiorca będzie musiał udowodnić taką potrzebę. Jednym ze sposobów na to jest złożenie do banku wiarygodnej listy płac. Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał zabezpieczyć środki na raty leasingu, kredytu czy inne należności, może także złożyć w tym celu wniosek do banku.

Komornik nie może jednak zajmować środków, które są przeznaczone np. na spłatę alimentów. Jednak i w tym przypadku do dłużnika należy obowiązek udokumentowania takiej konieczności.

Zajęcie konta firmowego prowadzonego dla spółki z o.o. jest trudniejsze

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak sytuacja z zajmowaniem konta za długi wygląda w przypadku spółki z o.o. W takim przypadku komornik nie może dowolnie zajmować i dysponować środkami na rachunku firmowym, tak jak ma to miejsce w przypadku JDG.