Wiele osób mających zadłużenie w firmach pożyczkowych czy bankach, prędzej czy później zetknie się z windykatorem terenowym. Mimo tego, że jego praca jest potrzebna, często jest bezpodstawnie mylona z zadaniami, którymi zajmuje się komornik. Nierzadko zdarzają się także pracownicy windykacji, którzy nie przestrzegają przepisów. Windykator terenowy musi bezwzględnie przestrzegać zasad prawnych i w żadnym razie nie może naruszać naszego spokoju.
Windykator terenowy często w sposób znaczny przekracza swoje uprawnienia
Pracownik windykacji terenowej nie może przede wszystkim nękać nas w sposób uporczywy. Dlatego, jeżeli mamy do czynienia z osobą, która przekracza w ten sposób swoje uprawnienia, możemy zgłosić jej działanie na Policję. Windykator terenowy, który działa w świetle prawa może poprosić o rozmowę w cztery oczy, na której spokojnie wyjaśni sprawę długu i wyrazi oczekiwanie jego spłaty przez dłużnika.
Absolutnie niedopuszczalne są działania windykatorów związane z upublicznianiem sytuacji prywatnej osoby zadłużonej
Niestety w naszym kraju często mamy do czynienia z osobami, które naruszają prawo o ochronie danych osobowych. Windykatorzy wypytujący sąsiadów o prywatne sprawy dłużnika (w tym długi), działają wbrew prawu. Niedopuszczalne jest także informowanie osób trzecich o sytuacji finansowej dłużnika. W żadnym razie nie jest możliwe także doliczanie opłat do istniejącego zobowiązania (np. za przyjazd windykatora).
Windykator terenowy to nie komornik – nie może dokonywać szacunku majątku dłużnika
Często wizyty windykatorów terenowych kończą się oświadczeniem o konieczności wykonania szacunku majątku, jego spisu czy zajęcia prywatnych rzeczy dłużnika. Jest to niedopuszczalne, a windykator terenowy nie ma takich uprawnień. Nie może także informować dłużnika o tym, że niedługo odwiedzi go z komornikiem lub policją.
Jeżeli osoba windykująca nas łamie przepisy, mamy możliwość zgłaszania jego działań
Jednym ze sposobów, który możemy wykorzystać w przypadku łamania prawa przez windykatora jest złożenie skargi do firmy zatrudniającej go. Osoby, które zmagają się z permanentnym nękaniem ze strony windykatorów powinni rozważyć zawiadomienie o tym fakcie Powiatowego Rzecznika Konsumentów. W przypadku przekraczania uprawnień przez windykatorów zupełnie uzasadnione jest także zawiadomienie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Komisji Nadzoru Finansowego.
Warto także wiedzieć o tym, że zastraszanie i naruszanie miru domowego może stanowić podstawę do zawiadomienia policji i prokuratury, gdyż stanowi złamanie art. 193. KK.