Przedsiębiorcy kochają leasing. A najbardziej ci, którzy znają go nie tylko ze słyszenia

Firma Moto Dołącz do dyskusji
Przedsiębiorcy kochają leasing. A najbardziej ci, którzy znają go nie tylko ze słyszenia

Leasing staje się coraz bardziej popularną formą finansowania wśród małych firm w Polsce. Najnowsze badanie „Małe firmy o leasingu 2024” przeprowadzone przez Centrum Badań Marketingowego INDICATOR na zlecenie Związku Polskiego Leasingu ujawnia, że przedsiębiorcy korzystający z leasingu są z niego zadowoleni i chętnie polecają go innym.

Badanie wykazało, że 57% małych firm poleciłoby leasing jako wygodną formę finansowania. Najbardziej zadowoleni są przedsiębiorcy, którzy aktualnie korzystają z leasingu lub mieli z nim do czynienia w przeszłości – wśród nich aż 79% i 72% odpowiednio deklaruje pozytywne opinie. Połowa respondentów opowiada się również za cyfryzacją procedur leasingowych, co wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na modernizację i uproszczenie formalności.

Wojciech Terlikowski, kierownik zespołu badawczego CBM INDICATOR, podkreśla, że przedsiębiorcy wysoko oceniają swoją znajomość procedur leasingowych, jednak nadal widzą potrzebę ich cyfryzacji. Przedstawiciele małych firm wskazują, że cyfryzacja powinna obejmować wszystkie etapy procesu leasingowego – od wypełnienia wniosku po podpisanie umowy.

Dlaczego kochamy leasing?

Leasing jest wybierany głównie ze względu na korzystną ofertę cenową (84%), dostosowanie do specyfiki branży (77%), szybkość podejmowania decyzji (75%) oraz korzystne rozwiązania podatkowe (73%). Otwartość na negocjacje również odgrywa ważną rolę (73%). Te cechy sprawiają, że aż 83% badanych firm wyraża zadowolenie z leasingu, a 41% planuje ponowne skorzystanie z tej formy finansowania w przyszłości.

Monika Constant, prezeska ZPL, zwraca uwagę na rosnące oczekiwania klientów dotyczące cyfryzacji. Główną przeszkodą w pełnym zdalnym podpisywaniu umów jest obecnie wymóg tzw. mokrego podpisu. ZPL aktywnie działa na rzecz zmian legislacyjnych, które umożliwią pełną cyfryzację procesów leasingowych. Projekt ustawy deregulacyjnej, który ma rozwiązać ten problem, jest już po konsultacjach i czeka na dalsze procedowanie.

Raport „Leasing na ścieżce transformacji. 30 lat napędzamy gospodarkę” wskazuje, że głównym odbiorcą usług leasingowych jest sektor MŚP, który w 2023 roku stanowił 69% wszystkich klientów, w tym także mikroprzedsiębiorstwa. To potwierdza, że leasing jest istotnym narzędziem wspierającym rozwój małych firm w Polsce.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że leasing zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej elastyczności, szybkości i dostosowaniu do potrzeb przedsiębiorców. Wzrost zainteresowania cyfryzacją procesów leasingowych wskazuje na konieczność dalszych innowacji w tej dziedzinie, co może jeszcze bardziej zwiększyć satysfakcję klientów i poprawić efektywność tego modelu finansowania.