Przedsiębiorcy raczej skłaniają się do korzystania z antywirusów. Często jednak nie wiedzą, który wybrać

Biznes Prywatność i bezpieczeństwo Technologie Zakupy firmowe Dołącz do dyskusji
Przedsiębiorcy raczej skłaniają się do korzystania z antywirusów. Często jednak nie wiedzą, który wybrać

Cyfrowe zagrożenia stale ewoluują, a wraz z nimi narastający imperatyw dla przedsiębiorstw to zapewnienie solidnej ochrony antywirusowej. Jednak na zróżnicowanym rynku cyberbezpieczeństwa wybór odpowiedniego rozwiązania może być wyzwaniem. 

Nie ma jednego idealnego rozwiązania dla wszystkich przedsiębiorstw, a strategia wyboru antywirusa powinna uwzględniać wielkość i specyfikę działalności danej firmy. Mniejsze podmioty często korzystają z prostszych opcji, które niestety pozostawiają pewne luki w zabezpieczeniach. Robert Dziemianko z G DATA zaleca kompleksową analizę potrzeb przed inwestycją w konkretny produkt.

Dla firm mniejszych, o prostszej infrastrukturze IT, wybór antywirusa bazuje przeważnie na zakupie indywidualnych licencji. W tym przypadku brak jest centralnego zarządzania, co może być wyzwaniem. W odmienny sposób podchodzą do tego średnie i duże przedsiębiorstwa, które coraz częściej wykorzystują narzędzia cloudowe i SaaS, zapewniając lepsze możliwości zarządzania i bezpieczeństwa. Niektóre korzystają również z zaawansowanych rozwiązań takich jak systemy EDR, które oferują real-time monitoring aktywności systemowej.

Nawet Maki biorą w haki

Różnorodność systemów operacyjnych i urządzeń wykorzystywanych w biznesie jest kolejnym wyzwaniem. Dziemianko zwraca uwagę, że komputery Mac, mimo opinii o ich bezpieczeństwie, także są narażone na ataki, a ich popularność sprawia, że stają się atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców.

Zastosowanie antywirusa powinno iść w parze z kompleksowym podejściem, obejmującym nie tylko ochronę plików, ale też sieci i aplikacji. Oprogramowania tego typu powinny w realnym czasie monitorować potencjalne zagrożenia, a także oferować ochronę przed wielowymiarowymi atakami, wykorzystującymi różnorodne warianty złośliwego oprogramowania. Zwrócenie uwagi na ochronę danych jest równie istotne, z niektórymi antywirusami oferującymi narzędzia do tworzenia kopii zapasowych danych, co jest dodatkowym zabezpieczeniem.

Jakość, cena czy Windows Defender?

W kontekście finansowym, chociaż cena jest istotnym czynnikiem, nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na funkcjonalność, zakres ochrony i możliwości adaptacyjne wobec nowych zagrożeń. Ekspert ostrzega przed zbytnim oszczędzaniem na ochronie antywirusowej, wskazując na rosnącą skalę cyberprzestępczości. Zachęca do szczegółowego zrozumienia oferty przed podjęciem decyzji, zwracając uwagę na różne aspekty subskrypcji i wsparcia technicznego.

W kontekście cyfrowym, w którym przedsiębiorstwa działają obecnie, inwestycja w zaawansowane oprogramowanie antywirusowe nie jest luksusem, ale koniecznością. Analizując swoje potrzeby i możliwości, firmy mogą znaleźć optymalne rozwiązanie, które zapewni im niezbędną ochronę w dynamicznie zmieniającym się krajobrazie cyberzagrożeń.