Już od kilkudziesięciu lat w Polsce świętowany jest Dzień Ojca. Data święta, czyli 23 czerwca, nie wszystkim się jednak podoba. Komisja Petycji Sejmu będzie musiała rozpatrzyć inicjatywę obywatelską zakładającą przeniesienie Dnia Ojca na marzec.
Przeniesienie Dnia Ojca na marzec? Tego chce część obywateli
W Polsce pierwsze oficjalne obchody Dnia Ojca przypadły na 23 czerwca 1965 r. Co ciekawe, wszystko za sprawą łódzkiej gazety – Expressu Ilustrowanego, na którego łamach, właśnie w 1965 r., pojawiła się dyskusja na temat tego święta. Poeta Jan Sztaudynger zaproponował wówczas datę 23 czerwca, argumentując, że „jest to najkrótsza noc w roku, ojciec ma labę, więc największe święto”. Gazeta jeszcze w tym samym roku (a wypowiedź poety pojawiła się na jej łamach w czerwcu) ogłosiła zatem 23 czerwca pierwsze oficjalne obchody Dnia Ojca. Później, co roku, podtrzymywała obchody, a z czasem dołączyły się do tego zwyczaju również inne gazety.
Co jednak ciekawe, Dzień Ojca na całym świecie jest obchodzony w różnych terminach; sporo państw obchodzi je w drugą lub trzecią niedzielę czerwca, pierwszą niedzielę września czy drugą niedzielę listopada. Są kraje, w których Dzień Ojca obchodzi się w lutym, marcu, sierpniu czy grudniu. Jednocześnie 23 czerwca – obok Polski – Dzień Ojca jest obchodzony jedynie w… Nikaragui.
Jak się jednak okazuje, nie wszystkim podoba się data 23 czerwca. Centrum Życia i Rodziny już jakiś czas temu zapoczątkowało akcję, której celem jest przeniesienie Dnia Ojca – na 19 marca. Skąd jednak taki pomysł? Jak twierdzi Paweł Ozdoba, prezes Centrum,
Dzień Ojca jest od lat w cieniu Dnia Matki. Do tego stopnia, że wielu Polaków nie wie, kiedy się go obchodzi. A tymczasem, w dobie powszechnego kryzysu męskości, należy w sposób szczególny doceniać ojcostwo oraz przypominać jak ważna jest rola ojca w kształtowaniu życia rodzinnego i społecznego.
Skąd jednak data 19 marca? To dzień uroczystości św. Józefa, a jak uargumentowano w petycji złożonej do Sejmu,
Współcześni mężczyźni, niezależnie od wyznawanej wiary i poglądów, mogą odnaleźć w postawie Świętego Józefa potrzebne dla siebie wskazówki, jak realizować swoje ojcowskie powołanie.
Komisja Petycji będzie musiała zająć się petycją
Pod petycją podpisało się aż 74 tys. osób; dokument został złożony w Sejmie, a Komisja Petycji będzie musiała go rozpatrzyć. Trudno jednak oczekiwać, by faktycznie posłowie chcieli przeniesienia obchodów Dnia Ojca na inny termin – tak samo jak mało prawdopodobne jest to, by nowa data została entuzjastycznie przyjęta przez większość społeczeństwa i wpłynęła na zintensyfikowanie obchodów tego święta.