Dziś w nocy obiecująca polska platforma inwestycyjna WealthSeed poinformowała, że zaprzestaje świadczenia usługi inwestorom indywidualnym.
To rozczarowująca wiadomość, o szczegółach której poinformowaliśmy jako pierwsi w Polsce. Jednak sytuacja z domami maklerskimi przywodzi nieco na myśl sytuację u operatorów telefonii komórkowe – dziś łatwo możemy przenieść nasz numer do konkurencyjnej firmy. I tak samo bezproblemowo możemy przenieść nasze instrumenty finansowe do innego domu maklerskiego. Nie jest to przesadnie trudne, bo od dłuższego czasu istnieją w tym celu zorganizowane procedury, cały proces odbywa się zdalnie, nie trzeba nawet czekać na kuriera z kartą SIM. Przeprowadzimy was przez ten proces z partnerem naszego tekstu, renomowanym polskim domem maklerskim XTB.
Przeniesienie papierów wartościowych do XTB – dlaczego warto?
Inwestorzy WealthSeed zostawili postawieni przed dość sporym wyzwaniem, ponieważ muszą czym prędzej zakończyć swoje operacje w ramach tej platformy. Być może jednak szybkie wyprzedawanie aktywów niekoniecznie musi się okazać najlepszym rozwiązaniem. Nawet jeśli od razu odkupimy je w innym domu maklerskim. Możemy być stratni na prowizjach, różnicach kursowych, a jak będziemy mieli pecha, to i przypadkiem wypaść z okresów dywidendowych. Dodajmy również do tego chaos podatkowy, który cała operacja takiego „ręcznego” przenoszenia się wywoła podczas rozliczania naszego zeznania w przyszłym roku.
Dlatego zdecydowanie lepszą alternatywą jest skorzystanie z automatycznej procedury przeniesienia papierów wartościowych – akcji i ETF-ów – do innego domu maklerskiego. Poniżej przedstawię jak odbywa się taka procedura na przykładzie XTB. To jeden z najbardziej cenionych polskich domów maklerskich, którego sytuacja jest bardzo stabilna i nigdzie się nie wybiera. To, pomijając bardzo nowoczesną otoczkę, która zapewne pierwotnie skusiła klientów WealthSeed, jest też przy okazji kuszący wybór dla aktywnych traderów. Handel prawdziwymi akcjami oraz funduszami ETF w XTB odbywa się bez prowizji do kwoty 100 000 EUR obrotu miesięcznie. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10 EUR).
Jak przenieść swoje akcje i ETF-y z WealthSeed do XTB?
Warto podkreślić, że samo WealthSeed w swoim pożegnalnym liście do wkrótce już byłych klientów, wskazuje procedurę przeniesienia aktywów do innego domu maklerskiego, jako jedno z możliwych rozwiązań tej niezręcznej sytuacji. Łódzkiej spółce zdecydowanie zależy na sprawnym i szybkim przeprowadzeniu procedury wypowiedzenia umowy i też w taki sposób, by następnie byli klienci nie mieli do niej żalu, że na przykład dane akcje zostały przymusowo przez operatora sprzedane w niekorzystnym momencie (tak się stanie, jeśli nie wykażemy się refleksem).
Można jednak tę procedurę załatwić stosunkowo szybko. Wystarczy posiadać lub założyć konto w XTB (można to zrobić przez internet, nie trzeba się nigdzie fizycznie udawać, ani czekać na kuriera), a następnie wypełnić formularz, który dostępny jest na tej stronie. Następnie taki formularz, już po wypełnieniu, przesyłamy do domów maklerskich: WealthSeed (na adres kontakt@wealthseed.eu) oraz XTB (na adres support@xtb.pl).
Cała procedura jest dość mocno zautomatyzowana, ale jednak pewną rolę odgrywa tam też czynnik ludzki. Gdyby więc zdarzyło się, że mieliśmy w ramach WealthSeed wykupioną jakąś akcję czy ETF, które nie są dostępne w ofercie XTB, można poprosić XTB, by dodali je do swojej oferty. W takim wypadku nowy dom maklerski potrzebuje jednak czasu, którego klienci WealthSeed za bardzo nie mają, dlatego warto działać choćby i dzisiaj.
XTB szczegółowo opisuje jak wypełnić swój formularz przeniesienia instrumentów
Uzupełnianie zalinkowanego powyżej formularza należy rozpocząć od podstawowych informacji o inwestorze – imienia, nazwiska, adresu zamieszkania, a także numeru rachunku xStation (de facto nasz numer użytkownika XTB) oraz numeru PESEL. W kolejnej tabeli należy wypisać wszystkie papiery wartościowe, które chcemy przenieść na rachunek w XTB. W tym celu należy podać symbol, ISIN (ang. International Securities Identification Number), giełdę notowania, a także liczbę przenoszonych papierów wartościowych. Platforma XTB na dedykowanej podstronie instruuje w jaki sposób należy odnaleźć na jej łamach stosowny numer ISIN.
Gdybyśmy chcieli przenieść więcej, niż 12 instrumentów do XTB, konieczne jest wypełnienie oraz wysłanie kolejnego formularza. Procedura powinna zająć kilka dni i jest całkowicie darmowa. Sama platforma będzie zresztą pewnie zadowolona, że przy tej przykrej okazji udało jej się pozyskać i otoczyć opieką nowego inwestora. Dla inwestorów indywidualnych jest to z kolei przede wszystkim oszczędność ewentualnych wydatków, czasu i stresów związanych z dodatkowymi komplikacjami podatkowymi.
Artykuł powstał w ramach współpracy reklamowej z XTB