REKLAMA
  1. Home -
  2. Zdrowie -
  3. Do lekarza przychodzimy kompletnie nieprzygotowani. To nie może tak wyglądać
Do lekarza przychodzimy kompletnie nieprzygotowani. To nie może tak wyglądać

W realiach dzisiejszej służby zdrowia lekarze mają dla pacjentów coraz mniej czasu. Wynika to m.in. ze spoczywających na nich obciążeniach biurokratycznych. Niestety, często i w dużej mierze słusznie narzekają oni na to, że pozostały im czas dla pacjenta trudno im efektywnie wykorzystać. Wynika to z tego, że ich podopieczni przychodzą na wizyty lekarskie zupełnie nieprzygotowani.

Aleksandra Smusz02.04.2025 15:32
Zdrowie

Do wizyty u lekarza trzeba się przygotować

Gdy zbliża się termin spotkania z medykiem, dobrą praktyką zawsze jest przygotowanie do niego. Warto przede wszystkim przemyśleć cel wizyty. Może być nim np. rozpoczęcie leczenia, jego kontynuacja, konsultacja wyników badań, prośba o receptę czy skierowanie.

Wydaje się to oczywiste. Jednak lekarze, pytani o to, jakie największe trudności napotykają w swojej pracy, wskazują zarysowany obszar jako istotny problem. A za ten akurat stan rzeczy nie odpowiada zła organizacja w systemie służby zdrowia, lecz sami pacjenci.

REKLAMA

No chyba, że ściągniemy z nich tę odpowiedzialność, uznając, że potrzebna jest edukacja zdrowotna w zakresie tego, jak przygotować się do wizyty u lekarza.

Dobrowolne ankiety to dobre rozwiązanie

Niektóre przychodnie, jak np. LUX MED, wprowadziły w związku z tym słuszne rozwiązania. Przed wizytami wysyłają one mianowicie pacjentom ankiety, których wypełnienie stanowi formę przygotowania do wizyty.

REKLAMA

Przekazywane są im one drogą elektroniczną, a ich wypełnienie w takiej sytuacji jest dobrowolne. Ankiety takie zawierają zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte. Obejmują takie kwestie, jak np. to, czy chorujemy przewlekle, czy bierzemy na stałe leki, czy mamy jakieś uczulenia.

Możliwe jest także uwzględnienie w ankiecie ewentualnych pytań do lekarza. Najważniejsze nade wszystko zaś okazuje się wskazanie w niej celu wizyty. Uzupełniając te dane, pacjent sam przygotowuje się do konsultacji.

REKLAMA

Z kolei lekarz, dysponując uzupełnioną ankietą wraz z rozpoczęciem wizyty, może poświęcić przychodzącej do niego osobie więcej czasu, od razu nawiązując do wskazanych przez nią kwestii.

W niektórych sytuacjach trzeba zabrać ze sobą druki

Opisujący swoją pracę medycy często zwracają też uwagę na inną sprawę. Jest nią to, że pacjenci wychodzą z błędnego założenia, że posiadają oni w gabinecie lub w systemie wszelkie druki, służące np. do wystawiania zaświadczeń.

REKLAMA

Nawet jeśli lekarze często uzupełniają je bezpośrednio na komputerze, na wszelki wypadek należy je mieć ze sobą. Medycy nie dysponują bowiem wszystkimi z nich. Brak odpowiednich druków przy sobie może skutkować tym, że wizytę będzie trzeba powtórzyć.

Przed wejściem do gabinetu należy zebrać myśli. Warto też mieć notatki

Często krótko trwająca wizyta u lekarza to czas, w którym trzeba zebrać myśli. Stąd najważniejsze kwestie najlepiej mieć zanotowane, by o niczym nie zapomnieć.

Kluczowy w tym obszarze moment to zaproszenie do gabinetu. Jedną z najgorszych z rzeczy, którą można robić tuż przed tym, to scrollowanie telefonu z zaangażowaniem. Jeśli czytając lub oglądając coś w takiej sytuacji, nagle zostaniemy wywołani, to bez notatek może być nam trudno zebrać myśli.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi