Jest takie państwo w Europie, które od przeszło 30 lat posługuje się tymczasową nazwą. Problemy z ustaleniem oficjalnej wynikają z konfliktu z sąsiadem, który początkami sięga czasów antycznych. W końcu pojawiło się światełko nadziei i Była Jugosłowiańska Republika Macedonii ma szansę na poważną nazwę.
Problem Macedonii, bo tak jest w powszechnie nazywane te bałkańskie państwo, polega na historycznym sporze, który swoje korzenie ma jeszcze w starożytności. Gdy po rozpadzie Jugosławii to niewielkie państewko odzyskało niepodległość, na drodze do pełni szczęścia stanęła Grecja. Dyplomatyczny opór Hellenów sprawił, że do ONZ to nowe państwo zostało przyjęte pod tymczasową nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (w języku angielskim funkcjonuje jako FYROM – Former Yugoslav Republic of Macedonia).
O co chodzi? W końcu co Greków obchodzi nazwa sąsiada, zwłaszcza że nie wybrali sobie nazwy typu „Lepsza Grecja” czy „Bogata Grecja„? Odpowiedź dla wielu może okazać się całkiem zabawna, ale niestety jest całkowicie prawdziwa. Grecja uważa, że zarówno nazwa Macedonia, jak i cała historia tego kraju wywodzi się z greckiej tradycji państwowości. Dlatego używanie macedońskich symboli, które wywodzą się jeszcze ze starożytności, wywołało ogromne oburzenie w Grecji. Na dodatek Macedonia to również nazwa krainy geograficznej, której część znajduje się w granicach Grecji, Bułgarii, a nawet Albanii. Niektórzy obawiali się roszczeń terytorialnych do tych właśnie terenów. Sytuacja nie jest przyjemna, ale nie jest tak skomplikowana, jak granice Krymu w Google Maps.
Macedonia i Grecja w końcu mają szansę na porozumienie
Do tego dochodzą argumenty antysłowiańskie. W końcu obecni Macedończycy to naród słowiański, który nie wywodzi się wprost z ludności, która w starożytności stworzyła jedne z największych imperiów na świecie pod wodzą Aleksandra Wielkiego. Z tego wszystkiego Grecja skutecznie blokuje starania Macedonii o akcesję zarówno do Unii Europejskiej i NATO. Mniejsze bądź większe uszczypliwości pomiędzy tymi krajami są na porządku dziennym.
Wygląda jednak na to, że politycy obu państw powoli dojrzewają do załatwienia tego problemu, jak na dorosłych przystało. Wspólnie doszli do porozumienia odnośnie nowej nazwy kraju. Republika Macedonii Ilindeńskiej – tak ma oficjalnie nazywać się Macedonia.
Republika Macedonii Ilindeńskiej
Jeżeli zmiany zaakceptuje społeczeństwo oraz inne kraje, to starania tego maleńkiego państwa o wstąpienie do Unii Europejskiej mogą ruszyć z kopyta. Z akceptacją międzynarodową nie powinno być problemów, ponieważ rząd Grecji był wielokrotnie i dość mocno krytykowany za politykę w stosunku do swojego sąsiada.