Każdy przedsiębiorca zakładający firmę musiał podać rodzaj wykonywanej działalności w postaci kodów PKD. Jeden z nich będzie tym głównym, pozostałych może być dowolna ilość. Pytanie jednak, czy musimy się trzymać tego, co podaliśmy przy rejestracji w CEIDG? W teorii mogą nam grozić surowe konsekwencje, ale w praktyce trzeba się postarać, by rzeczywiście zostać ukaranym.
Dobra wiadomość jest taka, że za podanie złego rodzaju działalności we wpisie nie grozi nam odpowiedzialność karna
Dane znajdujące się we wniosku o rejestrację działalności gospodarczej w CEIDG to w zdecydowanej większości całkiem poważna sprawa. Przykładem może być chociażby nazwa firmy albo adres jej siedziby, ewentualnie jej brak. Jest jednak wśród nich także rodzaj wykonywanej działalności. Musimy podać przynajmniej jeden, który będzie tym przeważającym. Pozostałych możemy w teorii wpisać tyle, ile chcemy. Czy to oznacza, że w toku prowadzenia firmy rzeczywiście powinniśmy się trzymać tego, co zadeklarowaliśmy?
Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że odpowiedź na postawione wyżej pytanie będzie twierdząca. W końcu chyba grozi nam jakaś surowa sankcja za poświadczenie nieprawdy, czyż nie? Jeżeli przyjrzymy się dokładnie formularzowi CEIDG-1 dostrzeżemy, że zwyczajowe pouczenie o odpowiedzialności karnej za podawanie fałszywych informacji znajduje się jedynie w polu nr 15. Oświadczamy w nim, że nie orzeczono wobec nas zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Takiego pouczenia nie znajdziemy w części 0.6, która obejmuje interesujące nas zagadnienie.
BLACK FRIDAY W MEDIA EXPERT [Reklama]
Teraz za 6999 złotych! Fenomenalny Telewizor SAMSUNG QE65S94D 65″ OLED 4K 144Hz Tizen TV Dolby Atmos HDMI 2.1 [Zobacz ofertę]
Z pozostałymi danymi ewidencjonowanie radzi sobie w nieco inny sposób. W art. 16 ustawy o CEIDG znajdziemy rozwiązanie genialne w swojej prostocie. Domniemywa się, że informacje wpisane do CEIDG są prawdziwe. Jeżeli tak się stanie, że ktoś jednak rozminął się z prawdą, to odpowiada jedynie za szkodę wyrządzoną nieprawdziwym zgłoszeniem. Czy nieprawdziwy rodzaj wykonywanej działalności może wyrządzić komuś jakąś realną szkodę? Prawdę mówiąc, to dość wątpliwe.
Teoretycznie nieprawdziwe informacje we wpisie mogą doprowadzić do usunięcia naszej firmy z CEIDG
Należy wspomnieć, że jak najbardziej istnieje mechanizm weryfikacji prawdziwości zgłoszonych przez nas danych. Znajdziemy go w art. 32 przywołanej wyżej ustawy. Interesują nas pierwsze trzy ustępy.
1. W przypadku powzięcia przez ministra właściwego do spraw gospodarki informacji o tym, że wpis do CEIDG zawiera dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy, minister właściwy do spraw gospodarki z urzędu wzywa przedsiębiorcę do dokonania odpowiedniej zmiany w tym wpisie w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.
2. W przypadku powzięcia przez ministra właściwego do spraw gospodarki informacji o braku tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie do CEIDG, której adres wskazano zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 6, minister właściwy do spraw gospodarki, z urzędu lub na wniosek osoby przedstawiającej dowód posiadania tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie przedsiębiorcy, wzywa przedsiębiorcę do przedstawienia dowodu posiadania tytułu prawnego do nieruchomości lub dokonania odpowiedniej zmiany wpisu w tym zakresie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.
3. Jeżeli przedsiębiorca mimo wezwania, o którym mowa w ust. 1, nie dokona odpowiedniej zmiany swojego wpisu, minister właściwy do spraw gospodarki może wykreślić, w drodze decyzji administracyjnej, przedsiębiorcę z CEIDG.
Jak należy rozumieć powyższe przepisy? Jeśli organ sprawujący nadzór nad CEIDG dowie się, że we wpisie zamieściliśmy nieprawdziwy rodzaj wykonywanej działalności, to poprosi nas o dokonania zmiany. Mamy na to 7 dni. Dopiero nasza bezczynność sprawi, że możemy zostać wykreśleni z Ewidencji. W ten sposób docieramy jednak do kluczowej kwestii. Naprawdę nie ma najmniejszego powodu, by podawać do CEIDG rodzaje działalności, których nie wykonujemy, ale być może w przyszłości będziemy.
Dodać kolejny rodzaj wykonywanej działalności możemy dodać w kilka chwil przez internet
Co więc zrobić, jeśli rozważamy wejście do jakiejś branży z naszą firmą, ale w tym momencie się wahamy? Rządowa platforma Biznes.gov.pl nawet przestrzega przedsiębiorców, by nie wpisywać niczego na zapas. W każdej chwili możemy dokonać zmiany naszego wpisu do CEIDG.
Sprawę można w kilka chwil załatwić online za pomocą wspomnianej platformy. Możemy dopisać do listy wykonywanych rodzajów działalności taki kod PKD, jaki stał się nam potrzebny. Powinniśmy jedynie pamiętać, by wpisać właściwy i zarazem zgodny z PKD 2025, która zastąpiła starą klasyfikację PKD 2007. W razie problemów możemy skorzystać z elektronicznego formularza pomocy Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.